Ako sa pripraviť na zimnú dovolenku automO pár dní sú tu Vianoce, po ktorých nastáva hromadný útek ľudí do hôr. Zimné dovolenky sú rovnako obľúbené ako letné. Na rozdiel od tých letných sa väčšina dovolenkárov vyberie do hôr autom. Na Slovensku i v okolitých krajinách je toľko nádherných miest na lyžovanie, že ich nestihnete spoznať za celý život. Zimná dovolenka autom má svoje špecifiká predovšetkým v oblasti prípravy vozidla. Ako sa na takúto dovolenku pripraviť?

Nebudete jazdiť po červenom koberci

V prípade, že po celý rok jazdíte len v meste, môže vás jazda v horách poriadne prekvapiť. Hlavne značka použiť prostisklzové reťaze dokáže vyvolať paniku nejedného mestského človeka. Nemusíte panikáriť. Iste ste pred dovolenkou investovali do snehových reťazí. Pre laikov je najvhodnejším variantom kúpa textilných snehových reťazí. Tie sa vyrábajú dokonca aj ako reťaze na dodávky, pretože sú veľmi flexibilné a kolesám sa prispôsobia. Pre vás bude smerodajné to, že sa textilné reťaze rýchlo nasádzajú a majú skvelú účinnosť. Dokonca nepoškodia nové hliníkové disky alebo pred pár dňami kupované pneumatiky Kormoran.

Nehoda nie je náhoda

Počas cesty do hôr sa môžete stretnúť s kolíznymi situáciami. Šmykľavá vozovka robí svoje. Preto si do kufra vozidla prihoďte teplé deky a majte po ruke dostatok tekutín. Myslite na to, že môžete zostať stáť v kolóne. Plná nádrž vás zbaví nervozity a nebudete musieť v mrazoch vypínať motor. Pred cestou skontrolujte platnosť povinného zmluvného poistenia a samozrejme tiež cestovné poistenie všetkých členov rodiny. Vedeli ste, že výjazd horskej záchrannej služby si v prípade zranenia musíte hradiť sami?

Kontrola ruže prináša

Pred dovolenkou venujte zopár minút kontrole technického stavu vozidla. Kontrola by mala prebiehať v 5 krokoch:

  1. Kontrola pneumatík – poškodenia dezénu a tlak v pneumatikách. Zimné pneumatiky ku kontrole nerátame. Len blázon by jazdil do hôr na letných gumách.
  2. Funkčnosť bŕzd – skontrolujte aj ručnú brzdu.
  3. Svetlá – fungujú vám hmlovky? Veľa šoférov nevie ani to, že existujú. Zadné hmlovky musíte zapnúť vždy pri zníženej viditeľnosti počas hmly či silného sneženia.
  4. Prevádzkové kvapaliny – aký je bod mrazu naplnenej chladiacej zmesi? Máte v kufri náhradnú nemrznúcu kvapalinu do odstrekovačov?
  5. Povinná výbava – v rušných lyžiarskych strediskách kontroluje dopravná polícia všetko možné. Dokonca aj povinnú výbavu. Máte v kufri lekárničku, výstražný trojuholník, náhradné koleso a vo dverách reflexnú vestu?

 

Pridaj komentár