Tipy na dovolenku a zábavné výlety s deťmi v Česku

​Plánujete aktívnu a zábavnú dovolenku s deťmi a chystáte sa do Českej republiky? Neviete, kam sa s nimi vybrať? Potom práve pre vás máme tipy na výlety, zábavné parky nabité detskými atrakciami a ďalšie programy, ktoré sú nielen zábavné, hravé, ale môžu deti aj niečo naučiť.

Inšpirujte sa!

Čo vidieť v Prahe?

Hlavné mesto Českej republiky je častým cieľom najmä na krátke víkendové výlety, na ktoré môžete so sebou vziať aj deti. Praha je mesto plné pôvabných atrakcií pre deti aj dospelých. Čo sa oplatí navštíviť, ak plánujete cestu do Prahy? Toto sa vám určite oplatí vidieť:

Dobré vedieť: Nie je žiadnym tajomstvom, že Praha každý rok víta tisícky návštevníkov. Preto vám odporúčame už vopred myslieť na ubytovanie, ktoré si určite zarezervujte včas. Veľmi výhodné sú napríklad hotely alebo penzióny pre rodiny s deťmi.

Múzeum zmyslov

Chcete si s deťmi vymeniť tvár, visieť zo stropu ako netopier alebo za sekundu vyrásť o 1 meter? To všetko a ešte omnoho viac je možné zažiť v Múzeu zmyslov. Je tu viac než 50 exponátov, ktorých súčasťou sa stanete aj vy. Dokonale premyslené predmety, optické klamy aj ilúzie. Z výstavy si určite domov prinesiete skvelé zážitky, aj originálne fotky, pretože dotýkanie sa exponátov a ich fotenie je dovolené.

Aquapalace Praha

Tento aquapark je so svojou rozlohou 9 150 m2 najväčším v strednej Európe. Vo vodnom svete nájdete tri tematické paláce, v ktorých si užijete kopec zábavy, adrenalínu, ale aj oddychu.

Palác dobrodružstva ponúka rôzne tobogány, šmýkačky, spacebowl aj dravú rieku. V Paláci pokladov sa celá rodina nadchne rozprávkovou atmosférou s tými najrôznejšími atrakciami vrátane pirátskej lode a bazéna s umelými vlnami. Palác relaxu je už o niečo pokojnejšia časť aquaparku, nájdete tu vírivky, odpočinkovú zónu, masážne a regeneračné procedúry, sauny aj dlhý plavecký bazén. Taktiež si tu môžete vyskúšať potápanie v špeciálnom tubuse.

Pre športových nadšencov areál ponúka aj fitness centrum a dve samoobslužné reštaurácie pre prázdne brušká. Určite sa máte na čo tešiť!

Dvůr Králové Zoo

Vedeli ste o tom, že táto zoologická záhrada je najväčšia a najobľúbenejšia v Českej republike a funguje v štýle afrického safari? Antilopy, zebry, pakone a vtáctvo – všetky tieto zvieratá sa tam môžu voľne pohybovať. ZOO je otvorená počas celého roka a v lete sa dokonca môžete previesť v safari autobuse. V ZOO nájdete aj pavilón šeliem, svet dinosaurov, pavilón hrochov či levov. Deti sa po prehliadke môžu vyšantiť vo vodnom svete.

Dúhový park

Neďaleko od Prahy sa nachádza detský zážitkový park, v ktorom na vás čaká viac ako 50 atrakcií, hier a show zameraných najmä pre deti od 4-13 rokov. Deti si okrem iného môžu zaskákať na trampolíne, vyskúšať paintball s lukmi a šípmi alebo sa povoziť na autodráhe. Väčšina týchto atrakcií je krytá pred dažďom, takže park môžete navštíviť aj za nepriaznivého počasia.

Tip: Pre prípad nepriaznivého počasia si nezabudnite na dovolenku s deťmi zobrať najlepšie spoločenské hry, karty, hlavolamy a pod.

Zážitkový Park Zeměráj v okrese Písek

Tento prírodný park je plný zážitkov pre deti aj dospelých. Nájdete tu viac než sto rôznych hier, hlavolamov, zábavných atrakcií, ale aj poučných úloh a to všetko na ploche deviatich hektárov.

Park Zeměráj ponúka jedinečnú atmosféru prepojenú prírodou a českou históriou. V dedinke z ranného stredoveku si môžete s obyvateľmi vytočiť nádobku na hrnčiarskom kruhu, tkať či obkopať záhradku. A ak deti po práci vyhladnú, k dispozícii je miestny podnik s ponukou teplých jedál a občerstvenia.

Mirakulum

Veľmi obľúbeným miestom na výlet s deťmi je park Mirakulum. Tento desať hektárový park nájdete v Miloviciach v strednom Česku. Nájdete tu ihrisko, zoo, trampolíny a hojdačky, lanové centrá, podzemné chodby, preliezačky a dokonca aj úzkokoľajnú železnicu, ktorá park prepája so susedným tankodrómom. Ďalšou atrakciou je aj drevený hrad, kde sa deti určite nudiť nebudú.

Adrenalin park Dolní Morava

Ak máte radi zábavu, dobrodružstvo, adrenalín a chcete si vytvoriť nezabudnuteľné spomienky, adrenalínový park je práve pre vás. Nájdete tu lanový park, lezeckú stenu, skok voľným pádom, ako aj obrovskú tandemovú hojdačku Double Big Swing, ktorá vás spustí z výšky 13 metrov.

V parku je pre vás pripravených 80 vysokých lanových prekážok, ktoré sú rozdelené do 5 nezávislých okruhov podľa náročnosti, teda trasy pre tých najmenších až po tie najťažšie.

Rozprávková dedinka Podlesíčko

Súčasťou ubytovacieho rezortu Podlesí je čarovná rozprávková dedinka Podlesíčko, kde sa môžete ubytovať v domčekoch pomenovaných podľa českých rozprávkových postáv ako Snehulienka, Rákosníček či Karkulka. Dedinku si môžete prezrieť v sprievode rozprávkových bytostí a po zaplatení vstupného si toto čarovné miesto môžete sami prejsť.

Peklo Čertovina

V obci Čertovina neďaleko Hlinska v Čechách sa nachádza unikátny areál, ktorý nemá obdobu. Jedinečný zážitok pre všetkých hriešnikov i svätúšky ponúka tento komplex pripomínajúci prevrátenú loď. Tá siaha až 12 metrov pod zem.

K tomuto miestu sa tiež viaže strašidelná povesť z roku 666 o plavbe čertov na pekelnom korábe. Kvôli ukrutnej búrke bola loď prevrátená, a tak Lucifer nakázal svojim následníkom kopať, pretože peklo nikdy nebude mieriť k nebesiam.

Okrem jedinečnej prehliadky autentického pekla si pre návštevníkov pekelníci pravidelne pripravujú tajuplné akcie plné dobrodružstiev a zážitkov. Malé čarodejnice môžu navštíviť aj čarodejnicu Bromildu, ktorá odvážlivcov naučí lietať na metle alebo veštiť budúcnosť.

Ďalšie miesta, ktoré sa oplatí navštíviť:

 • Active Park Lipno, Lipno nad Vltavou, južné Čechy
 • Farma park Soběhrdy, Soběhrdy, stredné Čechy
 • Zábavný vedecký park Vida! v Brne
 • 3D bludisko v korunách stromov v Oseku
 • Bobová dráha Hlubočky
 • Filmový uzol Zlín
 • Zámok Kinských vo Valašském Meziříčí
 • Science centrum iQlandia s planetáriom v Liberci

Ako sa pripraviť na dovolenku s deťmi?

Ak cestujete na rodinnú dovolenku, je dôležité nepodceniť prípravu. To zahŕňa vopred si vybrať destináciu, ubytovanie aj dopravný prostriedok.

Ak cestujete autom, pred jazdou ho nezabudnite poriadne pripraviť a pre istotu nechať skontrolovať v servise. Taktiež zvážte havarijné alebo cestovné poistenie. Nikdy neviete, čo sa vám na cestách môže stať. Pri ceste autom si nezabudnite robiť prestávky a myslite na zdravie a bezpečnosť. Samozrejmosťou by mala byť detská autosedačka a to aj vtedy, ak sa chystáte iba na krátke vzdialenosti. Skôr než vyrazíte, skontrolujte, či je detská sedačka správne nainštalovaná a či sa pás správne zacvakol.

V prípade ubytovania je rozhodne vhodnejšia izba alebo apartmán s vlastnou kuchynkou a sociálnym zariadením najmä vtedy, ak sa chystáte na niekoľko dní.

Tip: Viete, ako používať cestou na dovolenku klimatizáciu bezpečným a zdravým spôsobom?

Čo si so sebou vziať na cestu?

 • ​​Doklady (cestovný pas, občiansky preukaz), kartičku zdravotnej poisťovne a potvrdenie o cestovnom poistení, v prípade cesty autom tiež vodičský preukaz a doklady od auta
 • Peniaze (hotovosť a platobné karty)
 • Mobilný telefón, fotoaparát, nabíjačky alebo náhradné batérie
 • Plavky a obuv do vody
 • Dáždnik či pršiplášť
 • Fľašu s vodou alebo čajom
 • Občerstvenie
 • Pre malé deti cumlík, plienky, podbradník
 • Obľúbenú hračku
 • Ľahkú deku, vankúšik
 • Vlhčené obrúsky
 • Cestovnú lekárničku (lieky na zníženie teploty, dezinfekcia na drobné odreniny, náplasť, obväz, gáza, lieky proti alergii a pod.)
 • Zábavu na cestu
 • Ochranu pred horúčavou (tienidlá na okná, krém na opaľovanie, repelent, pokrývku hlavy, slnečné okuliare)
 • Pohodlné oblečenie
 • Hygienické potreby (zubná pasta, zubná kefka, krém na tvár, šampón, telové mlieko a pod.)

Tip: Máte v lete problémy s vysokým krvným tlakom? Viete, ako sa pripraviť na cestovanie a dovolenku s vysokým krvným tlakom?

Pokiaľ ide o cestovný doklad, tak za občana mladšieho ako 15 rokov podáva žiadosť o vydanie cestovného pasu zákonný zástupca. Vlastný cestovný pas musí mať však každé dieťa bez ohľadu na vek.

Zbalené už určite máte, destinácia je tiež vybraná. Nezostáva už nič iné, než vyraziť. Tak hurá za dobrodružstvom!

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Pridaj komentár