7 tipov ako vybrať odrážadlo pre deti tak, aby im sedelo
7 tipov ako vybrať odrážadlo pre deti tak, aby im sedelo

Odrážadlo predstavuje skvelý spôsob pre deti, ako rozvíjať koordináciu, rovnováhu a motorické zručnosti. Odrážadlo umožňuje spoznávať deťom svet na dvoch kolesách zábavným spôsobom. V tomto článku vám poradíme, ako vybrať odrážadlo, ktoré bude pre vaše dieťa ideálne. Prezradíme vám niekoľko tipov, ako vybrať detské odrážadlo, aby mal váš malý jazdec z neho nielen radosť, ale aby bolo preňho pohodlné a bezpečné, a čo najlepšie mu sedelo.

1. Odrážadlo vyberajte podľa veku dieťaťa

Pri výbere odrážadla je najdôležitejšie zohľadniť vek a zručnosti dieťaťa. Najmenšie deti by mali byť schopné samostatne sedieť na odrážadle a vedieť sa odtláčať nohami. Rovnako tak je dôležitá aj rovnováha, ktorú by malo dieťa udržať keď sedí na odrážadle. Dôležité je tiež aj to, aby dieťa zo sedadla odrážadla dosiahlo na zem celými chodidlami, nielen špičkami nôh.

Na trhu však nájdete odrážadlá, ktoré sú dokonale prispôsobené veku vášho dieťaťa.

Odrážadlo pre najmenšie deti (do 1 roka) poskytuje potrebnú oporu chrbtice vďaka chrbtovej opierke. Vo všeobecnosti majú odrážadlá pre najmenších oveľa lepšie stabilizačné schopnosti v porovnaní s odrážadlami pre staršie deti, ktoré sú už schopné samostatne udržať rovnováhu. Veľkou výhodou odrážadiel pre najmenších je aj vodiaca tyč, vďaka ktorej môžete pomáhať svojmu dieťaťu udržiavať správny smer jazdy. Niektoré modely dokonca umožňujú výškovo nastaviť sedadlo a prispôsobiť ho tak výške vášho dieťaťa. Tieto odrážadlá sú väčšinou vybavené 3 alebo 4 kolesami a otočným volantom s funkciami.

Odrážadlo pre najmenšie deti.
Odrážadlo pre najmenšie deti.

Odrážadlá pre 2 ročných majú prirodzeným spôsobom pripraviť dieťa na prechod na bicykel. Tieto odrážadlá majú väčšinou 2 kolesá a podobajú sa na bicykle s tým rozdielom, že nemajú pedále a pomocné kolieska. Odrážadla pre dvojročné deti majú výškovo nastaviteľné riadidlá, aby bola pre nich jazda na odrážadle čo najviac pohodlná.

Pre väčšie deti (od 3 rokov) sa oplatí investovať do elektrického autíčka. Elektrické autíčka ponúkajú oveľa väčší zážitok oproti bežným odrážadlám. Elektrické autíčko pomáha dieťaťu rozvíjať motorické a koordinačné zručnosti a učí ho rozhodovať sa v rôznych dopravných situáciách. Okrem toho, že si na elektrickom autíčku dieťa odnesie z jazdy príjemné ponaučenie, užije si na ňom maximum zábavy s kamarátmi, a tiež bude nadšené funkciami autíčka, ktoré z neho robia atraktívnu hračku. V elektrickom autíčku totiž môže vaše dieťa počúvať svoju obľúbenú hudbu, či vďaka klaksónu trúbiť ako na skutočnom aute.

Elektrické autíčko.
Elektrické autíčko.

2. Pri kúpe sa zamerajte na veľkosť odrážadla

Pre výber správneho odrážadla je kľúčová jeho veľkosť, aby sa v ňom dieťa cítilo pohodlne a aj jazda na ňom ho bavila. Pri výbere vhodného odrážadla sa orientujte podľa veľkosti sedadla. Odrážadlá pre najmenšie deti (do 1 roka) majú výšku sedadla približne do 30 cm, odrážadlá pre staršie deti môžu mať najnižšiu výšku sedadla cca 40 cm a je možné ju prispôsobovať výške dieťaťa.

Ako však zistiť, že vybrané odrážadlo bude pre vaše dieťa vhodné? Jednoducho vaše dieťa zmeriate obuté v topánkach od rozkroku až k zemi a hodnota, ktorá vám vyjde v centimetroch, by sa mala rovnať hodnote výške sedadla odrážadla.

3. Venujte pozornosť hmotnosti a nosnosti odrážadla

Hmotnosť a nosnosť odrážadla sú tiež dôležité faktory pri výbere. S odrážadlom, ktoré má menšiu hmotnosť sa jednoduchšie manipuluje, napríklad aj počas prenosu odrážadla v ruke. Hmotnosť odrážadla závisí najmä od materiálu z ktorého je vyrobené. Medzi odrážadlá s najnižšou hmotnosťou (len 2 kg) patria odrážadlá vyrobené z plastu a naopak väčšiu hmotnosť, ale aj stabilitu, majú drevené alebo kovové odrážadlá.

Nosnosť odrážadla sa pohybuje od 20 do 75 kg a zohľadňuje hmotnosť dieťaťa a tiež hmotnosť prevážaných vecí v odrážadle. Niektoré odrážadlá majú úložný priestor v sedadle, v ktorom môže dieťa prenášať svoje hračky alebo predmety, ktoré sú potrebné pri pobyte vonku, ako je napríklad fľaša s vodou.

4. Aj materiál odrážadla je dôležitý – vyberte ten správny

Ako sme už spomínali materiál odrážadla určuje nielen akú bude mať odrážadlo hmotnosť, ale aj jeho životnosť.

Plastové odrážadlá sú veľmi obľúbené vďaka ich nízkej hmotnosti a širokej ponuke rôznych farebných prevedení. Ich cena je nižšia oproti iným typom odrážadiel, no sú náchylné na poškriabanie. Drevené odrážadlá patria medzi dizajnové typy odrážadiel a sú čoraz obľúbenejšie. Majú vyššiu hmotnosť ale aj cenu. Medzi najodolnejšie odrážadlá patria odrážadlá vyrobené z kovu, ktoré ponúkajú vynikajúce jazdné vlastnosti a majú dlhú životnosť. Ich konštrukcia je podobná konštrukcii bicyklov.

5. Vyberte odrážadlo, ktoré sa bude vášmu dieťaťu páčiť

Na trhu nájdete rôzne odrážadlá pre deti dostupné v rôznych farebných variáciách a typoch. Pre vaše dieťa môžete vybrať presne také odrážadlo, ktoré bude najviac zodpovedať jeho záujmom. Pre milovníkov motoriek sú k dispozícii odrážadlá v tvare motorky, pre vášnivých autičkárov môžete vybrať odrážadlo auto a pre malých farmárov sú tu odrážadlá traktory aj s vlečkou.

Odrážadlo pre deti traktor s vlečkou.
Odrážadlo pre deti traktor s vlečkou.

6. Myslite na bezpečnostné prvky odrážadla

Kvalitnému detskému odrážadlu by nemali chýbať reflexné prvky. Ak reflexné prvky nie sú súčasťou vozidielka, odporúčame vám ich dodatočne zaobstarať spoločne s reflexnou vestou, ktorá rovnako zvýši bezpečnosť dieťaťa počas jazdy na odrážadle aj za zhoršených svetelných podmienok. Niektoré odrážadlá, najmä autá odrážadlá alebo traktory, môžu mať aj bezpečnostné pásy, ktoré zabránia vypadnutiu dieťaťa z vozidielka.

Užitočným bezpečnostným prvkom na odrážadle je tiež funkcia obmedzovača riadenia, ktorá znižuje riziko pretočenia predného kolesa. Ak má odrážadlo túto funkciu, umožňuje lepšie kontrolovať smerovanie jazdy na odrážadle a znižuje pravdepodobnosť úrazov.

Bezpečnosť dieťaťa sa zvyšuje aj vtedy, ak sa na odrážadle nevyskytujú žiadne ostré hrany a všetky časti odrážadla sú pevne pospájané, prípadne tvoria jeden celok a nikde nič zbytočne nevytŕča.

Odrážadlo s vodiacou tyčou.
Odrážadlo s vodiacou tyčou.

7. Vyberte odrážadlo so zábavnými funkciami a vhodným príslušenstvom

Niektoré modely odrážadiel ponúkajú aj rôzne praktické a zábavné funkcie, vďaka ktorým sa odrážadlo stáva pre dieťa atraktívnejším. Väčšinou sa jedná o zvukové a svetelné funkcie, ako je LED osvetlenie, klaksón alebo zvonček. Medzi praktické funkcie odrážadla patrí úložný priestor pod sedadlom či košík na odrážadle, vďaka ktorým si môže vaše dieťa vziať von svoje obľúbené hračky.

Nezabudnite aj na vhodné príslušenstvo k odrážadlu. Medzi najdôležitejšie príslušenstvo k odrážadlu patrí jednoznačne detská prilba, ktorá plní bezpečnostnú funkciu a chráni hlavu dieťaťa v prípade pádu. Hodiť by sa mohli aj rukavice, ktoré zabraňujú zošmyknutiu rúk z odrážadla alebo chrániče na ruky a kolená, vďaka ktorým sa bude vaše dieťa cítiť ako skutočný motorkár.

Odrážadlá sa líšia aj typom kolies. Ak chcete svojmu dieťaťu zabezpečiť pohodlnú jazdu na odrážadle odporúčame zvoliť odrážadlo s nafukovacími kolesami, ktoré majú výborné tlmiace vlastnosti. Je potrebné ich však pravidelne dofukovať. Odrážadlá s penovými kolesami majú nízku hmotnosť a nevyžadujú si žiadnu údržbu.

Veríme, že na základe našich tipov sa vám podarí vybrať pre vaše dieťa to najlepšie odrážadlo, ktoré mu prinesie kopec zábavy a tiež mnoho benefitov pre jeho zdravý vývoj. Prajeme vášmu malému motoristovi veľa šťastných kilometrov na svojom novom odrážadle!

Pridaj komentár