Vši v letných táboroch. Prevencia a liečba
Malé i väčšie deti si z letného tábora okrem obrovského množstva zážitkov často prinesú aj niečo navyše. Nemáme na mysli nových kamarátov, ale naopak nových nepriateľov – vši. Vši patria medzi parazity, ktoré sa veľmi rýchlo prenášajú a veľmi pomaly likvidujú. Boj proti všiam vie byť komplikovaný. Našťastie existuje jedna pomôcka, ktorá hnidy i vši odstráni ako mávnutím čarovného prútika.
Voš detská
Iste aj vás strasie po vyslovení slova voš. Tieto malé potvorky dokážu poriadne potrápiť predovšetkým malé deti.
Voš detská sa môže okrem vlasov usadiť aj v obočí, brade alebo v chlpoch na tele. Človek napadnutý všami sa veľmi rýchlo stane domovom pre veľké množstvo týchto malých potvoriek, pretože dospelá voš denne nakladie v priemere štyri vajíčka – hnidy.
Po uchytení na vlase sa hnida vyvíja približne 7 dní, následne sa z hnidy vyvinie larva (nymfa), ktorá sa už po týždni mení na dospelého jedinca t.j. voš (imago). Život vši nie je veľmi dlhý, dospelá voš – samica žije maximálne 2 týždne, samec ešte menej. Za tento pomerne krátky čas dokáže napáchať škody a znepríjemniť život miliónom ľudí po celom svete. Ich krvou sa kŕmia nielen dospelé jedince, ale aj larvy. Larvy a vši sajú krv štyri až päťkrát za deň.
Prvé príznaky prítomnosti vší
Prvým príznakom toho, že vaše dieťa napadli vši, môže byť škrabanie sa vo vlasovej časti hlavy. Ďalším, a zároveň najčastejším príznakom, sú začervenané stopy na krku po uhryznutí. V niektorých prípadoch sa u detí zvýši aj telesná teplota. Voš detská je síce veľmi malá, meria len 3 mm, napriek tomu ju dokážete v hlave dieťaťa nájsť aj voľným okom.
Spozorovať môžete buď hnidy alebo samotného dospelého jedinca. Hnidy sú bielej alebo bledožltej farby a vyzerajú ako zrnko sezamu alebo maku. Sú pevne prilepené o vlasové folikuly, ťažko sa z nich odstraňujú a po odlúpnutí pri ich rozpučení je počuť jasné puknutie. Dospelé vši sú zafarbené do pieskového až šedého odtieňa, po nasatí sa sfarbia do červena. Majú šesť nôh a na prvý pohľad vyzerajú podobne ako zrnko ryže. Keďže sa vši ročne usídlia v hlavách až 300 tisíc Slovákov, vznikli o nich viaceré mýty, ktoré dokážu vystrašiť i rozosmiať.
Najčastejším omylom je domnienka, že vši dokážu skákať. Nie je tomu tak. Schopnosť skákať majú len blchy, ktoré sú taktiež veľmi nepríjemným parazitom. Vši sa šíria prostredníctvom priameho kontaktu s napadnutým človekom, použitím jeho čapice, cyklistickej prilby či hrebeňa. Napriek tomu, že prítomnosť vší je veľmi nepríjemná a vie potrápiť deti i dospelých, nemusíte sa obávať, že by ste sa pri ich saní nakazili nejakou chorobou.
Nebezpečné je len už spomenuté škriabanie rán, ktoré môže viesť k infekcii. Voš vo vašej domácnosti nemusí striktne znamenať, že sa nakazia všetci jej členovia. Najväčšiu pozornosť venujte napadnutému a ostatných členov domácnosti priebežne sledujte t.j. si vzájomne prezerajte vlasovú časť hlavy. Obávať sa nemusíte ani svojich domácich miláčikov. Ľudskou všou sa nenakazia a ani ju neprenášajú. Existujú síce druhy vší parazitujúcich na mačkách a psoch, ale tieto vši nedokážu na ľuďoch prežiť.
Ako sa chrániť proti všiam
Proti všiam existuje niekoľko účinných prostriedkov, ale dôležitá je aj prevencia. Vši sa šíria hlavne v detskom kolektíve, v škôlke, škole, družine alebo v letnom tábore. Na týchto miestach je veľká koncentrácia detí v tesnom kontakte. Venujte pozornosť svojmu dieťaťu a občas mu prezrite vlasy. Vši sa vždy lepšie likvidujú v zárodku, než po plnom vypuknutí zavšivenia. Ihneď ako vám zo školy či škôlky oznámia prítomnosť vší u jediného dieťaťa, je potrebné vaše dieťa sledovať. Ak objavíte vo vlasoch hnidy alebo vši, nesmie sa dieťa do kolektívu vrátiť až do úplnej likvidácie všetkých jedincov.
Riziko zavšivenia u chlapcov môžete znížiť udržiavaním ich vlasov v krátkom zostrihu. U dievčatiek je lepšie vlásky zopnúť do tesných drdolov alebo chvostov. Existujú dokonca špeciálne gumičky do vlasov, ktoré sú napustené esenciálnymi olejmi odpudzujúcimi parazitov. Dieťaťu vysvetlite, že nie je vhodné, aby si vymieňalo čapicu, uterák, sponky alebo oblečenie s inými deťmi.
Táto pomôcka vás zachráni
Niekedy ani prevencia nepomôže a vaše dieťa jedného dňa príde zo škôlky s hlavou napadnutou všami. Ako sa ich zbaviť? Kúpiť sa dajú rôzne chemické prípravky, šampóny a mnohí ľudia skúšajú tiež rôzne babské rady. Šampóny však nezaberajú a ich dlhodobé používanie môže viesť k lupinám či podráždenej svrbiacej pokožke hlavy.
Detská pokožka je veľmi citlivá a chemické zloženie preparátov dokáže vyvolať alergickú reakciu. Každý rozumný a zodpovedný rodič dá radšej prednosť špeciálnemu hrebeňu, ktorý sa nazýva Čarovný všiváčik (Nit Free Terminator). Jeho kúzlo spočíva hlavne v tom, že vďaka mikrošpirálam na zuboch hrebeňa dokáže ako jediný pri vyčesávaní zachytiť nielen vši, ale ja hnidy.
Táto šikovná pomôcka je naozaj terminátorom, ktorý zlikviduje ako vši, tak aj hnidy. Žiadna voš už nebude mať šancu, čo i len na krátku prechádzku vo vlasoch vášho dieťaťa. Všiváčik môžete používať ako prevenciu alebo priamo pri príznakoch zavšivenia. Jeho použitie je veľmi jednoduché a jeho účinok stopercentný. Stačí vlasy dieťaťu namočiť a naniesť na nich kondicionér alebo balzám, aby šli bez ťahania prečešať hrebeňom od korienkov až ku končekom.
Česanie nie je potrebné opakovať, keďže technológia mikrošpirál dokáže vši zachytiť už pri prvom česaní. Prečo trápiť deti opakovanou aplikáciou šampónov proti všiam, keď im za pár minút pomôže Čarovný všiváčik? Vyskúšajte všiváčik a budete nadmieru spokojní.