Turistika s deťmi: Praktické tipy, ako vybrať turistickú obuv pre najmenších
Výber správnej turistickej obuvi je kľúčovým faktorom pre rodiny s deťmi, ktoré sa chystajú na dovolenku alebo rodinný výlet. Kombinácia pohodlia, bezpečnosti a vhodnej veľkosti zabezpečí, že turistická obuv bude spoľahlivým spoločníkom vás i vašich detí. Umožní vám prekonávať rôzne nástrahy terénu a užívať si poznávanie prírody.

Vyberajte obuv pre deti podľa veku a terénu

Pre malé deti je dôležité vybrať obuv, ktorá poskytuje dostatočnú oporu a ochranu pri chôdzi. Pre najmladších môžu byť ideálnou voľbou mäkké turistické topánky s flexibilnou podrážkou. Pre staršie deti už môžete zvažovať pevnejšie topánky s lepšou odolnosťou voči náročným podmienkam.

Vždy platí pravidlo výberu obuvi podľa druhu terénu, v ktorom sa budete pohybovať. Iné turistické topánky sa hodia na chôdzu po spevnených chodníčkoch a iné do terénu, ktorý je vlhký či skalnatý. Ak budete chodiť v náročnom teréne, turistická obuv s dobrou trakciou a oporou členkov je nevyhnutná. Ak budete chodiť v ľahšom teréne, môžete pre deti i vás vybrať topánky, ktoré sú ľahšie a priedušnejšie.

Turistická obuv musí dokonale sadnúť

Každá obuv, či už pánska, dámska turistická obuv, alebo obuv pre iné športy i pre deti musí dokonale sadnúť. Nikdy nezabúdajte na pohodlie, ktoré je u malých detí najdôležitejšie kvôli vývinu chodidla. Turistická obuv by mala byť dostatočne pohodlná a dobre sa prispôsobovať nohe. Vyberte obuv s dostatočným odpružením, aby zabezpečila pohodlný krok.

Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať veľkosť obuvi, pretože deti veľmi rýchlo rastú. Nekupujte topánky z uvedeného dôvodu priveľmi veľké, spôsobili by dieťaťu odreniny. Ideálna veľkosť je taká, kedy topánka na chodidle dobre sedí a prsty sa môžu voľne pohybovať. Aké majú topánky uzatváranie? Zapínanie na šnúrky je u malých detí problematické. Radšej kúpte obuv s prackami na suchý zips. Vyberte topánky, ktoré sa jednoducho obúvajú a vyzúvajú. Táto maličkosť môže uľahčiť nielen samotné výlety, ale aj každodenný život.

Pozor na zmeny počasia a ochranu členkov

Deti sú veľmi náchylné na prechladnutie. Stačí jedno stúpnutie do vlhkej trávy či letná prehánka a topánky sa môžu premočiť. Nepremočia sa však, keď vyberiete detskú turistickú obuv s vodeodolnou membránou. Membrána bráni prieniku vlhkosti do topánok a stará sa o suché prostredie vo vnútri topánky s ohľadom na potenie chodidla.

Malé deti nedokážu udržiavať balans tak ako dospelí. Je preto dôležité zvoliť topánky s dostatočnou podporou členkov. Strih topánok, ktorý prekrýva členky je veľmi dôležitý najmä pri prechádzkach po nerovnom teréne. Skontrolujte, či majú detské turistické topánky stabilnú podrážku a spevnený lem okolo členkov.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

Pridaj komentár