Vezmite svoje deti do prírody: Praktické tipy, ako obliecť deti na turistiku za každého počasia
Vezmite svoje deti do prírody: Praktické tipy, ako obliecť deti na turistiku za každého počasia

Výber správneho turistického oblečenia pre deti je základom dobrého zážitku z pobytu vonku. Nevyžaduje si to nič špeciálne, drahé či komplikované. Stačí dodržať niekoľkých jednoduchých pokynov, čím sa môže zvýšiť pravdepodobnosť, že sa vašim deťom bude turistika páčiť a že budú chcieť tráviť viac času objavovaním nádhernej prírody.

Pri turistike s deťmi odolajte nutkaniu naplniť svoje turistické batohy príliš veľkým množstvom detského oblečenia a turistického vybavenia. Turistiku si máte užiť, nie vláčiť so sebou polovicu vášho domova.

Čo teda obliecť deťom na turistiku? Pokiaľ sú deti oblečené primerane počasiu a terénu, môžu si na turistiku obliecť prakticky čokoľvek. Pri výbere oblečenia majte na pamäti, že deti majú tendenciu všade behať, všetko skúšať a objavovať. Preto ich oblečte tak, aby boli za každých okolností v suchu a teple.

Ako obliecť deti na túru?

Nemôžete sa dočkať, kým vyrazíte? Viete, aké je najlepšie oblečenie na turistiku pre deti?

V prvom rade priedušné tričko

Nosiť priedušné tričko je najlepší spôsob, ako zostať v suchu a teple, najmä keď si počas túry urobíte krátku prestávku. Tričko je prvá a základná vrstva oblečenia, ktorá sa všeobecne považuje za najdôležitejšiu.

Priedušné tričko udržiava pokožku suchú, aj keď sa dieťa potí. Pred klasickým tričkom zo 100% bavlny je preto vhodnejšia priedušná látka, ktorá zachytáva vlhkosť a odvádza ju od tela preč.

Ak si dieťa bude niesť vlastný batoh, určite sa vyhnite tielkam. Popruhy môžu odierať holé ramená. Navyše, ak vyberiete tričko, ktoré zakrýva krk aj ramená, dieťa získava extra ochranu pred slnkom.

Turistické nohavice

V lete sú vhodné šortky alebo nohavice po kolená, ak sa nebudete predierať vysokou trávou. Legíny alebo elastické priedušné nohavice však ponúkajú väčšiu ochranu. Majte ale na pamäti, že legíny sa ľahko roztrhnú na ostrých predmetoch.

Hľadajte nohavice, ktoré rýchlo uschnú, keď sa namočia, a sú dostatočne ľahké, aby sa dieťaťu pohodlne nosili a aby sa zbytočne neprehrievalo. Vyberte si odolnejšie látky pred tenkými, najmä ak sa budete šplhať po kameňoch alebo prechádzať náročnejším terénom.

Skúste to s multifunkčnými nohavicami. Ponúkajú možnosť odzipsovať spodnú časť, a tak ich kedykoľvek skrátiť na šortky. Vďaka tomu sú veľmi flexibilné a viete ich ľahko prispôsobiť vonkajším podmienkam.

Vrchný odev

Pri výbere vrchného odevu sa dajte viesť počasím. V teplejších dňoch dodatočnú úroveň tepla poskytne napríklad sveter, vesta, fleecová mikina alebo ľahká bunda. Do chladnejšieho počasia zaobstarajte dieťaťu nepremokavú bundu, ktorá ho dokáže ochrániť aj pred vetrom.

Základnou podmienkou je, aby vrchný odev bol ľahký, nie príliš objemný, ani príliš tesný, aby dieťa neobmedzoval v pohybe.

Extra vrchný odev

Počas túry sa počasie môže rýchlo zmeniť, a to v každom ročnom období. Je nevyhnutné mať poruke teplú vrstvu, ktorá ochráni vaše dieťa pred chladom. Aby ste toho nenosili priveľa, zvážte bundu alebo plášť, ktorý bude vodoodolný a nepremokavý.

Rozhodnite sa pre ľahké materiály, ktoré môžete jednoducho zložiť a v batohu nezaberú veľa miesta. Navyše nezabudnite na sezónne veci: šiltovky a slnečné okuliare na leto; čiapky a rukavice na zimu.

Topánky na túru

Turistické topánky pre deti nie sú úplne nevyhnutné, ale sú užitočné. Ak kráčate iba po chodníkoch a rovnom teréne, kde nie je veľa prekážok, vaše dieťa sa môže vydať na túru aj v dobrých teniskách.

Ak vás čaká náročný terén, stúpanie, skaly, kamene, tráva, lesný porast, prechod cez rieku, chce to kvalitnú turistickú obuv. Ak vaše dieťa budú bolieť nohy, pravdepodobne túru ukončíte skôr, ako ste pôvodne plánovali. Investujte do páru pohodlných turistických topánok, ktoré budú pevné a nepremokavé, budú perfektne sedieť na detských nôžkach, poskytnú podporu členku a stabilitu aj na klzkom povrchu.

Prispôsobte oblečenie počasiu

Kontrola počasia pred tým, než sa s deťmi vydáte na túru, je základným krokom k zaisteniu ich bezpečnosti a celkového úspechu vášho outdoorového dobrodružstva. Poveternostné podmienky sa môžu v mnohých regiónoch rýchlo meniť a ak vás zlé počasie zachytí nepripravených, môže to viesť k nepohodliu, zdravotným rizikám alebo dokonca nebezpečným situáciám.

Turistika na jar

Počasie môže byť v tomto ročnom období nepredvídateľné. Noste v batohu extra teplé vrstvy pre prípad, že by počas vašej túry teploty citeľne klesli, a pripravte sa na dážď.

Multifunkčné nohavice, ktoré viete skrátiť na šortky, alebo šortky oblečené cez legíny vám umožnia prispôsobiť sa nečakaným zmenám. Jar je sezóna blata, preto si posvieťte na detskú obuv, ktorá zvládne extrémne podmienky.

Letná turistika s deťmi

Toto teplé obdobie je najjednoduchšie na obliekanie. Deti si môžu obliecť v podstate čokoľvek. Tu prichádzate na rad vy, ako rodičia, aby ste ich oblečenie prispôsobili terénu.

Trvá vaša malá slečna na dievčenských šatách? Žiadny problém, ak sa chystáte na dlhšiu prechádzku. Obliecť si ich môže aj na náročnejšiu turistiku, ak ich poistíte pevnejšími legínami a priedušnou základnou vrstvou.

Počítajte s ochranou pred slnkom a pribaľte ďalšiu izolačnú vrstvu, ak sa chystáte na túru do vysokej nadmorskej výšky alebo sa zdržíte vonku aj po zotmení.

Turistika na jeseň

Rovnako ako na jar, aj na jeseň môžete očakávať rýchle zmeny počasia. Zbaľte deťom extra izolačnú vrstvu brániacu vetru, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre prípad dažďa, čiapku a rukavice.

Zimná turistika s deťmi

Keď teplota klesne k nule alebo ešte nižšie, všetko je o vrstvách. Pripravte deťom základné vrstvy, izolačné stredné vrstvy a vonkajšie vrstvy odolné voči vetru a vode, ktoré ich ochránia pred živlami. Samozrejmosťou sú čiapky, šály, rukavice a zimná obuv.

Vždy pripravení

Oblečenie je iba časť vášho plánovania turistiky s deťmi. Je dobré myslieť aj na ďalšie aspekty, ktoré môžu ovplyvniť, ako vaše dobrodružstvo dopadne. Za každých okolností platí: vždy pripravení! Poďme preto nazrieť do turistického batoha. Čo by v ňom nemalo chýbať:

  • fľaša s vodou
  • občerstvenie
  • slnečné okuliare
  • opaľovací krém
  • lekárnička
  • mapa
  • prenosná nabíjačka
  • kompas
  • vreckový nôž
  • odpadkové vrecia
  • ďalekohľad a pod.

Základné tipy pre turistiku s deťmi

Skontrolujte počasie: Nemôžete sa rozhodnúť, čo si obliecť, kým neviete, do akých podmienok sa obliekate. Majte na pamäti, že počasie na začiatku chodníka alebo v blízkom meste či obci nemusí byť rovnaké ako v cieli vašej turistiky. Vysoké nadmorské výšky a vrcholy majú tendenciu byť chladnejšie a veternejšie ako nižšie miesta a pravdepodobnejšie sú aj búrky.

Vyberte si základné vrstvy z polyesteru, nylonu alebo merino vlny: Na rozdiel od bavlny tieto materiály odvádzajú pot od pokožky a rýchlo schnú, takže sú ideálne pre základné vrstvy.

Majte na pamäti udržateľnosť: Kvalitné detské oblečenie, ktoré je určené na vonkajšie použitie, má často zabudované rôzne funkcie, ako napríklad vystužená zadná časť a kolená; kvalitné látky, ktoré sa len tak neroztrhnú a pod. Nákup trvanlivých výrobkov nielenže zaistí, že oblečenie bude držať krok s dieťaťom, pre ktoré ste ho kúpili, ale tiež veľmi pravdepodobne vydrží dostatočne dlho na to, aby ho potom mohol nosiť mladší súrodenec, alebo aby ste ho darovali ďalej či predali.

Hľadajte oblečenie, ktoré sa ľahko oblieka: Obliecť aktívne dieťa, ktoré sa nevie dočkať, kedy vyjde von, môže byť problém. Pri nákupe detského turistického oblečenia hľadajte funkcie, ktoré obliekanie uľahčujú – elastické manžety, pásy a lemy, suché zipsy a pod.

Vydajte sa overenými chodníkmi a trasami: To je obzvlášť dôležité pri turistike s deťmi. Nikdy neviete, čo sa môže stať, preto zostaňte na chodníku, ktorí využívajú aj iní turisti.

Skombinujte turistiku s ďalšími aktivitami: Najmä, ak sa chystáte na turistiku so staršími deťmi alebo s tínedžermi. Môže to byť pozorovanie zvierat, zastávka na zrúcaninách, cykloturistika, horolezectvo, via ferrata, naším turistickým tipom na zimu je napríklad skialpinizmus.

Nastavte si realistické očakávania: Dôležité je stanoviť si realistické očakávania pre túru. Komunikujte so svojimi deťmi o trvaní, vzdialenosti a potenciálnych výzvach túry vopred. Dajte im vedieť, že je v poriadku robiť si prestávky a že cesta je rovnako dôležitá ako cieľ.

Na záver

Pešia turistika je skvelý spôsob, ako tráviť čas so svojimi deťmi a učiť ich o prírode, ale môže to byť náročné, ak nemáte to správne outdoorové vybavenie.

Vždy si vezmite viac občerstvenia, ako si myslíte, že budete potrebovať, veľa vody, opaľovací krém, repelent proti hmyzu a správny druh obuvi. Ak si vaše dieťa nesie vlastný batoh, uistite sa, že nie je príliš ťažký a správne mu sedí.

Keď vyberáte turistické oblečenie pre deti, majte na pamäti vrstvenie. Vždy je jednoduchšie niečo pridať alebo vyzliecť, ako si nechať pokaziť zážitok nečakanou zmenou počasia. So správnym rodinným turistickým vybavením a v správnom oblečení sa budete menej starať o drobné detaily, o to viac sa budete môcť sústrediť na spoločné objavovanie prírody.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

 

Pridaj komentár