Viete, na čo si dať pozor pri letnej turistike s deťmi?Konečne je tu leto. Slniečko vysušilo turistické chodníky premočené jarnými dažďami a vašim ratolestiam skončili povinnosti v škole. Keď už nemajú žiadnu výhovorku na vysedávanie pred obrazovkou počítača, vytiahnite ich na čerstvý vzduch a užite si spolu krásy prírody. Na čo by ste si však mali dať pozor, aby vaše dobrodružstvo neskončilo skôr, než začalo? Pozrite si rady, ako sa pripraviť na letnú turistiku.

Pobyt v prírode prináša nespočetné množstvo výhod, nehovoriac o tom, ako pozitívne vplýva na deti. Prospieva zdraviu, a to nielen telesnému, ale aj duševnému, zlepšuje ich kognitívne schopnosti, inšpiruje pri výchove a postará sa vám o spoločné rodinné zážitky, na ktoré nikdy nezabudnete. Neexistuje ten správny vek, v ktorom by ste mali dieťa prvýkrát zobrať do hôr. Začnite hneď teraz.

Mohlo by vás zaujímať: Viete, aké výhody ponúka deťom turistika a ako im spestriť pobyt v prírode?

Ako si vybrať správny výlet?

Nie je túra ako túra, ani turista ako turista. Je rozdiel, či s vami dieťa chodí po horách od narodenia, alebo sa s ním chystáte na turistiku po prvýkrát. Zvážte jeho (aj svoje) telesné schopnosti, duševnú vytrvalosť a vyberte si túru na mieru.

Nie je hanbou začať s ľahšími turistickými chodníkmi. Ťažkou turistikou by ste svojmu potomkovi pobyt v prírode zbytočne znechutili. Nič vám neujde a keď na to pôjdete postupne, o niekoľko rokov spolu možno zdoláte aj Gerlach.

Pozrite si niekoľko tipov na ľahšiu turistiku, či už sa chystáte na výlet so škôlkarom – začiatočníkom, alebo s batoľaťom v nosiči.

Kvačianska dolina – Vodné mlyny Oblazy

Rozprávkovo krásna Kvačianska dolina s historickými mlynmi na Oblazoch patrí medzi zážitky, ktoré by ste mali aspoň raz v živote zažiť. Kvačianska dolina sa nachádza na rozhraní Liptova a Oravy. Prechádzka na Mlyny z obce Veľké Borové trvá pomalým tempom najviac hodinu a prevýšenie je minimálne.

Ihličnatý les a vysoké skalné masívy po ceste poskytnú tieň a príjemné ovzdušie aj v sparný letný deň. Na konci prechádzky vás bude čakať očarujúca príroda a farmárske zvieratká, ktoré tu chovajú dobrovoľníci.

Kozí chrbát pri Donovaloch

Túra na Kozí chrbát sa dá absolvovať niekoľkými spôsobmi. Keď si vyberiete červenú turistickú značku na konci obce Donovaly, čaká vás nenáročný dvojhodinový výstup po hrebeni. Keďže na hrebeňoch veľa tieňu nebýva, nezabudnite na opaľovací krém, pokrývku hlavy a veľa vody. V cieli si užite krásne výhľady, doprajte si oddych v mäkkej tráve a šup naspäť.

Rozhľadňa Krahule pri Kremnici

Videli ste už toto stredoveké banské mestečko z výšky? Z turistickej rozhľadne Krahulský vrch dovidíte až na štiavnické Sitno a ešte ďalej. Od kostola sv. Jána Nepomuckého na konci obce Krahule vedie nenáročný turistický chodník cez rozľahlé lúky aj ihličnaté lesy. Dospelák sa dostane na rozhľadňu už za polhodinku, s deťmi počítajte minimálne s hodinou. Po návrate sa nezabudnite osviežiť žinčicou zo salašu pod kostolom.

Na čo nezabudnúť pri balení

Pri balení na horskú turistiku treba nájsť balans medzi váhou ruksaku a tým, čo naozaj potrebujete. Nechcete predsa vláčiť do kopca zbytočné kilogramy, ale ani zabudnúť na niečo, čo sa vám tam hore naozaj zíde. Okrem toho, každý, kto má deti, vie, že neexistuje nič náročnejšie, než pobaliť celú rodinu. Ako sa teda zbaliť efektívne a čo si zobrať?

  • Dostatok jedla a tekutín
  • Opaľovací krém
  • Hydratačný krém
  • Vlhčené aj obyčajné servítky
  • Pokrývku hlavy pre všetkých členov rodiny
  • Malú výletnú lekárničku
  • Doklady, hotovosť, nabitý telefón
  • Náhradné oblečenie, rezervné ponožky aj teplú bundu pre deti
  • Pršiplášť
  • Tenký uterák
  • Deku na leňošenie v cieli
  • Ľahkú loptu alebo frisbee

Jedlo, ktoré vám dá silu

Pri výbere výletného jedálnička opäť platí, že sa snažíme využiť miesto v batohu čo najefektívnejšie, a teda vyberáme potraviny, ktoré nám dajú čo najviac energie. Ak ste tými rodičmi, ktorí celoročne odmietajú dávať svojim ratolestiam sladkosti, teraz prišiel ten moment, kedy toto pravidlo môžete porušiť. Hroznový cukor, vysokopercentná čokoláda, proteínové tyčinky… to všetko je povolené v mene dosiahnutia cieľa. Nezabudnime ani na klobásku, syr a veľa ovocia.

V otázke pitného režimu to však neplatí. Cukor v ochutených, nebodaj sýtených nápojoch, vám urobí v horúčavách skôr medvediu službu. Niet preto nad čistú vodu. A vy, milí rodičia, nezabudnite, že udržiavať tradície a popíjať po ceste z ťapky by bolo pri turistike s deťmi nezodpovedné, dokonca nebezpečné.

Nepodceňte vhodné oblečenie

Na úvod by ste mali siahnuť po kvalitnom turistickom batohu, ktorý sám váži čo najmenej a dokonale sa prispôsobí vašej chrbtici. Viesť deti k zodpovednosti a spolupráci môžete už od raného veku, poobzerajte sa preto po ruksakoch pre deti a hoďte doň vášmu drobcovi zopár drobností, nech aj on priloží ruku k dielu.

Na turistických topánkach nešetrite. Áno, deti z nich rýchlo vyrastú, ale dnes už vďaka internetovým bazárom dokážete ušetriť naozaj na všetkom, dajte si teda aspoň na obuvi záležať. Turistické topánky pre deti by mali mať spevnené členky, aby sa predišlo ich vyvrtnutiu. Zároveň by mali byť ľahké, nepremokavé a priedušné zároveň, čo kedysi možno znelo ako nonsens, v súčasnosti už takúto obuv nájdete ľahko.

Nové topánky nezabudnite pred turistikou poriadne rozchodiť, a ak predsa len vznikne nejaký ten pľuzgier, majte po ruke náplasť na otlaky.

Vždy majte so sebou náhradné oblečenie pre deti (aj pre vás). Môže sa stať, že sa spotíte, zmoknete či čľupnete do mláky. Suché ponožky v takej situácii vždy potešia. Keďže deti sú na zimu citlivejšie, noste so sebou teplejšie oblečenie v prípade zmeny počasia.

Náš tip: Na výletoch vybavte deti aspoň reflexnou páskou, ideálne aj viacerými reflexnými prvkami. Nielenže to zvýši bezpečnosť, ale môžete ich aj vidieť z väčšej diaľky.

Dajte si pozor na počasie

Počasie na horách je nevyspytateľné, pokiaľ sa ale budete riadiť niekoľkými základnými pravidlami, môžete znížiť riziko nechcenej búrky či úpalu. Štastie praje pripraveným, preto si ešte deň pred turistikou skontrolujte predpoveď počasia.

Najdôveryhodnejšiu a najpodrobnejšiu predpoveď nájdete na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu. A hlavne sa nespoliehajte na šťastie. S malými deťmi nedokážete utekať pred búrkou tak, ako keď ste mali sedemnásť rokov.

Na túru choďte zavčas rána. Ak patríte k milovníkom vylihovania, skúste aspoň v tento deň obetovať spánok a vyraziť do hôr čo najskôr. Najlepšie tak, aby ste už na obed boli naspäť. Čím bližšie k obedu, tým sa pravdepodobnosť búrok zvyšuje. Zároveň sa vyhnete letnému úpeku a nepríjemnostiam, ktoré v horách vznikajú s príchodom zotmievania.

Čo robiť, keď vás zastihne búrka?

Ak vás napriek svedomitej príprave na turistiku a priaznivej predpovedi počasia zastihla búrka, alebo ste len odignorovali výstrahy hydrometeorologického ústavu a verili, že práve nad vami sa usmeje počasie, dodržujte tieto rady. Búrky na horách už spôsobili nejedno nešťastie.

1.    Pripravte si vhodné oblečenie

Aj keď hlásia pekné počasie, majte so sebou vždy pršiplášte a suché veci na prezlečenie. Najlepšie urobíte, keď stavíte na kvalitné funkčné prádlo, v ktorom sa nespotíte, a oblečenie z nepremokavej látky.

2.    Nájdite si bezpečný úkryt alebo postupujte do nižších polôh

Ukryť sa v budove s blezkozvodom by bolo najideálnejším riešením. Ak ste však mimo civilizácie, snažte sa postupovať do dolín, čo najďalej od vrcholov. Ak ste sa ukryli v jaskyni, držte sa ďalej od vchodu a stien. Posaďte sa na izolujúci materiál a spojte končatiny.

3.    Nebežte

Ruky držte pri tele a robte menšie kroky. Minimalizujete tým napätie. Pri väčšej skupine ľudí sa rozptýľte aspoň na vzdialenosť 3 metrov.

4.    Chráňte si povrch hlavy

Ak vás v horách zastihlo krupobitie, chráňte si v prvom rade hlavu tým, čo máte po ruke, napríklad bundou alebo ruksakom. Snažte sa čo najrýchlejšie nájsť úkryt.

5.    Nestojte pod stromami ani nevytŕčajte

Byť v úkryte je dôležité, osamelé stromy však za úkryt nepovažujeme. Práve pod nimi vám hrozí, že si vás blesk nájde. Rovnako, ako keď vytŕčate na rovnom povrchu a vytvárate tak najvyšší bod. Ak ste však v hustom lese, držte sa vnútri, ďalej od okrajov.

6.    Žiadna voda

Nebezpečenstvo hrozí aj na mokrom povrchu, nehovoriac o vodných plohách. Blesk nemusí zasiahnuť priamo do človeka, ale ak trafí blízko, vie sa šíriť po zemskom povrchu. Držte sa od vody čo najďalej a nájdite si suché, izolované miesto, na ktorom búrku prečkáte. Ak také v blízkosti nemáte, izolujte mokrú zem suchým oblečením a čupnite si naň.

7.    Telefón si vypnite

Telefón pôsobí na blesk ako magnet. Ak potrebujete zavolať pomoc, počkajte s tým na koniec búrky.

8.    Zosadnite z bicykla a kovové predmety vyhoďte

Kovové predmety by umožnili blesku preniknúť do tela. Preto sa od nich snažte izolovať av žiadnom prípade sa nesnažte pred boučkou ujsť na bicykli.

Inspirujte sa: Ak chcete mať (nielen) na turistike svoj dotykový mobil v bezpečí a spoľahlivo funkčný, zabezpečte si preň dostatočne tvrdé ochranné sklo.

A naopak, aké pravidlá platia pri turistike v horúčavách?

V prvom rade by sme vám neodporúčali vystavovať krehký detský organizmus veľkým horúčavám. Letá však bývajú každým rokom teplejšie, preto si na ne postupne treba zvykať. Ako predísť úpalu, spáleniu či iným nepríjemnostiam pri letnej turistike?

1.    Piť, piť a ešte raz piť.

Na čistej vode miestom nešetrite. Pre istotu si overte, či sa na turistickej trase náhodou nenachádza zdroj pitnej vody, kde by ste si vedeli doplniť zásoby.

2.    Oblečenie do zásoby

Na takejto turistike sa asi výdatne spotíte, preto majte náhradné oblečenie pre vás aj deti. Funkčné a ľahké oblečenie je taktiež samozrejmosťou, rovnako ako mať uterák po ruke. Nezabudnite si zobrať aj niečo teplejšie, ak vás spotených zastihne náhle ochladenie.

3.    Predíďte spáleniu pokožky

Ešte pred odchodom starostlivo natrite seba aj deti opaľovacím krémom. Nezabudnite ani na pokrývku hlavy, prípadne slnečné okuliare. Dobrým tipom je aj ľahké oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami. Tí, ktorí túto vychytávku z blízkeho východu vyskúšali, na ňu nedajú v teplom počasí dopustiť.

Tip: Chystáte sa na hory do Chorvátska? Čo by ste si nemali zabudnúť zabaliť do batohu?

Viete podať prvú pomoc?

Uvažovali ste už o tom, že si spravíte kurz prvej pomoci? V poslednom čase sa veľa hovorí o tom, že laici nevedia podať prvú pomoc. Mnohí sa snažia tento nedostatok napraviť návštevou kurzov. Najmä ak ste rodičia malých šinterov, základy by sa vám mohli zísť. Viete napríklad, čo robiť, ak vaše dieťa dostane na túre úpal, vyvrtne si členok alebo stratí vedomie?

Čo robiť pri úraze na horách

Vyvrtnutý členok, zlomenina či nešťastný pád. V prvom rade zachovajte pokoj a zistite stav zraneného, či je pri vedomí a či dýcha. Pokiaľ nedýcha, začnite s resuscitáciou a volajte pomoc. Rovnako volajte pomoc aj v prípade, ak sa osoba nevie hýbať. Do nedostupných terénov sa dostane iba horská záchranná služba, ktorú privoláte na čísle 18 300.

Čo by nemalo chýbať v turistickej lekárničke

  • náplaste
  • dezinfekcia na rany
  • obväz
  • elastický obväz
  • nožničky a chirurgická šatka
  • analgetiká
  • prvá pomoc pri uštipnutí či alergiách
  • fenistil
  • bepanten
  • repelent

Buďte vždy pripravení na najhoršie

A nič vás neprekvapí. Mobil si poriadne nabite, aby ste v prípade núdze mohli privolať pomoc. Nezabudnite si zobrať doklady, hotovosť, ak by ste napríklad potrebovali platiť v autobuse, a zvoliť si vhodné cestovné poistenie na hory.

A na záver… si doma skontrolujte kliešťov

Ak nejakého nájdete, odstráňte ho pinzetou kývavým pohybom a miesto vydezinfikujte. Ak sa vám ho nepodarí vybrať celého a miesto opuchne alebo začervená, navštívte lekára, ktorý vám nasadí antibiotiká.

 

Ema Bazhaykin, Specialista na optimalizáciu webov

Obrázky:

https://unsplash.com/photos/Pw7i-YVg5uM

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár