Jačmeň na oku – Ako si s ním rýchlo poradiť?
Jačmeň na oku – Ako si s ním rýchlo poradiť?

Oko ako krehký orgán je denne vystavený mnohým nástrahám ako je prach či slnečné žiarenie. Oči sú aj vplyvom vonkajšieho prostredia náchylné na rôzne ochorenia, medzi ktoré sa zaraďuje i nepríjemný jačmeň na oku. Ide o stav, kedy sa na očnom viečku alebo pod viečkom vytvorí zápal mazových žliaz. Jačmeň na oku nie je nebezpečný a vďaka včasnej diagnostike a liečbe sa dá účinne zvládnuť. Ako si s jačmeňom poradíte sami a kedy je nutné sa obrátiť na očného lekára?

Čo je jačmeň na oku a aké sú príčiny jeho vzniku

Jačmeň na oku je stav, pri ktorom dochádza k zápalu mazových žliaz v očnom viečku. Tento problém môže byť nepríjemný a sprevádzaný bolesťou i opuchom. Existujú dva hlavné typy jačmeňov na oku: vonkajší jačmeň a vnútorný jačmeň.

  • Vonkajší jačmeň na oku

Vonkajší jačmeň na oku sa tvorí v mazových žliazkach umiestnených vo vonkajšom okraji očného viečka. Keď sú mazové žľazy blokované, môže dôjsť k zápalu a tvorbe vonkajšieho jačmeňa. Vonkajší jačmeň je viditeľný ako malá, bolestivá a červená hrčka na vonkajšom okraji viečka.

  • Vnútorný jačmeň na oku

Vnútorný jačmeň, nazývaný tiež vlčie zrno, sa tvorí v mazových žliazkach, ktoré sú vo vnútri očného viečka, bližšie k spojivkovému tkanivu. Príznaky vnútorného jačmeňa môžu byť podobné ako pri vonkajšom jačmeni. Umiestnenie spôsobuje, že je menej viditeľný.

Najčastejšie prejavy jačmeňa na oku

Prejavy tvorby jačmeňa na oku sú individuálne. Vnútorný jačmeň je vo väčšine prípadov menej bolestivý ako vonkajší. Avšak vnútorný jačmeň sa lieči omnoho dlhšie.

  • Bolesť a opuch v oblasti očného viečka.
  • Začervenanie postihnutej oblasti.
  • Teplo a svrbenie okolo očného viečka.
  • Vytvorenie abscesu alebo hnisu v mieste zápalu.

Príčiny tvorby jačmeňa na oku

Bakteriálna infekcia a namáhanie očí: Najčastejšou príčinou je infekcia bakteriálnymi mikroorganizmami, predovšetkým stafylokokmi. Ak vám boli predpísané korekčné okuliare, noste ich. Namáhané očí sú náchylné na tvorbu jačmeňa na oku.

Porucha mazových žliaz a hygiena: Zablokovanie alebo nadmerná produkcia oleja v mazových žľazách je ďalšou z príčin vzniku jačmeňa na oku. Príčinou môže byť aj zanedbaná hygiena, a to hlavne u žien, ktoré sa často líčia. Na jačmeň sú náchylné malé deti, ktoré si oči chytajú špinavými rukami.

Ako liečiť jačmeň na oku

Priebeh ochorenia nebýva komplikovaný, a preto najskôr vyskúšajte domáce metódy ako sú teplé očné obklady a výplachy bórovou vodou alebo očiankou. Chráňte oči pred prachom, ženy by sa nemali počas ochorenia líčiť. Ak prejavy ochorenia neustúpia do 7 dní alebo jačmeňom trpia vaše deti, navštívte očného lekára. Po stanovení diagnózy vám lekár predpíše antibiotickú masť alebo kortikoidnú liečbu. V ťažších prípadoch sa jačmeň na oku odstraňuje rýchlym chirurgickým zákrokom v lokálnej anestézii. Obozretní buďte, keď sa ochorenia zjaví častejšie. V tomto prípade sa obráťte na očného lekára, prípadne imunológa.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 

 

Pridaj komentár