Ani vy sa už neviete dočkať, keď vyrazíte do prírody za obľúbenými športovými aktivitami? Objavovať krásu prírody a vydať sa na cyklovýlet môžete už aj s malými deťmi.

Poradíme vám, ako sa na cyklotúru pripraviť a na čo myslieť.

Cyklovýlet s malými deťmi

Ak sa chystáte na výlet na bicykli s malými deťmi, máte na výber viacero možností. Môžete si zabezpečiť buď cyklosedačku alebo cyklovozík. Obe možnosti ponúkajú výhody aj nevýhody.

Cyklovozíky

Ak máte doma bábätko alebo menšie detičky a nemôžete sa dočkať, keď s nimi vyjdete do prírody na bicykli, môžete zvážiť kúpu vozíka za bicykel, ktorý v poslednej dobe získal na popularite a to i vďaka svojmu multifunkčnému využitiu.

Cyklovozíky sa oplatia najmä vtedy, ak sa chystáte na dlhšie trasy s menšími deťmi a sú určené pre cykloturistov, ktorí majú v pláne časté a dlhé výlety na bicykli. Cyklovozíkov je na trhu nespočetné množstvo.

Vybrať si môžete napríklad:

  • odpružené, ktoré tlmia otrasy aj bez odpruženia
  • multifunkčné vozíky, ktoré sa dajú využiť na bežkovanie, bicyklovanie, jogging, behanie
  • cyklovozíky pre dve deti

Tip: Viete, kam sa vydať na výlet v okolí Bratislavy?

Pre tých najmenších je potrebné vybaviť vozík ešte so špeciálnou sedačkou, ktorá ochráni dieťatko pred otrasmi. Vozíky by taktiež mali byť vybavené bezpečnostnými pásmi, aby sa dieťa počas jazdy neprevrátilo alebo nevypadlo. Detský vozík nezabudnite vybaviť bezpečnostnými prvkami a myslite aj na cyklistickú prilbu.

Výhody cyklovozíka

  • Vhodný pre deti už od narodenia
  • Jednoduchá manipulácia
  • Dostatočný priestor pre deti
  • Multifunkčné využitie
  • Úložný priestor
  • Stabilita v zákrutách

Nevýhodou cyklovozíkov môže byť ich vyššia cena a skladnosť. Lacnejšou alternatívou je kúpa vozíka z bazáru, tu si však treba dávať pozor na opotrebovanosť a kvalitu.

Cyklosedačky

Cyklosedačku na bicykel môžete začať využívať vtedy, akonáhle si vaše dieťatko dokáže samo sadnúť. Ešte pred kúpou si však premyslite, ako často a na aké vzdialenosti plánujete na výlety s deťmi vyraziť.

Spočiatku je sedačka vhodnejšia skôr na kratšie trasy. Dlhšie výlety môžete s dieťaťom vyskúšať, keď bude schopné samo chodiť aj behať. Aj v tomto prípade však treba dbať na pravidelné zastávky.

Ak sa rozhodnete pre sedačku na bicykel, máte dve možnosti. Môžete ju umiestniť buď dopredu alebo dozadu. Predné sedačky majú zvyčajne nosnosť do 15 kg. Zadné sedačky bývajú robustnejšie a s nosnosťou do 22 kg. Výhodu majú v tom, že môžu byť vyššie, môžu mať aj opierku na hlavu a sú pre deti komfortnejšie. Nevýhodou je, že na dieťa priamo nevidíte.

Z hľadiska bezpečnosti by oba typy sedačiek mali mať bezpečnostné popruhy, ktoré zabránia tomu, aby dieťa vypadlo.

Cyklistika so začínajúcimi cyklistami

Výlety s deťmi na odrážadle

Detské odrážadlá sú v podstate takým predstupňom bicykla a pomáhajú deťom zvládnuť stabilitu a naučiť ich ovládať riadenie. Ak vaše dieťa dosiahlo určitý vek a nastáva doba, keď sa začína učiť jazde na odrážadle, môžete sa vydať na kratšie rodinné cyklovýlety, ktoré malý cyklista zvládne bez problémov.

Tip: Viete ako naučiť deti jazdiť na bicykli?

Výlety s deťmi na bicykli

Ak už vaše dieťa dokáže samo jazdiť na bicykli a chceli by ste s ním vyraziť na rodinný cyklovýlet, skúste vopred zistiť, akú trasu zvládne. Na skúšobnú jazdu sa vydajte najprv do okolia, aby ste mali predstavu o tom, koľko kilometrov dieťa zvládne a ako prekonáva náročnejšie trasy.

Vyberajte také trasy, ktoré sú primerané veku a schopnostiam dieťaťa. Ak ste už prekonali prvé pokusy jazdy na bicykli a vaše dieťa už bez problémov a bezpečne nasadne, rozbehne sa a zabrzdí, je čas vyjsť spoločne na prvý výlet. So začínajúcimi cyklistami sa vyhnite cestám s hustou premávkou a na začiatok zvoľte radšej  kratšiu trasu.

Výlety so staršími deťmi

So staršími deťmi môžete podniknúť pokojne už aj celodenné výlety. I keď zvládnu aj niekoľko kilometrové trasy, spočiatku voľte jednoduchšie túry, ktoré nebudú náročné ani vyčerpávajúce.

Na prvé cyklotrasy sa dostatočne pripravte a naplánujte ich tak, aby ste sa v prípade neprajného počasia alebo nedostatku síl mohli bez problémov vrátiť naspäť.

Prvý bicykel a čím vybaviť dieťa na jazdu

Ak zvažujete deťom kúpiť bicykel na dlhšie túry, dbajte na jeho kvalitu. Detské bicykle s priveľmi malými alebo veľkými kolesami, zlým dezénom alebo nevhodnými prevodmi pravdepodobne nie sú tou správnou voľbou. Ak zvažuje kúpu nového bicykla, zájdite s deťmi do špecializovaných predajní, kde vám odborne poradia.

Okrem kvalitného bicykla a povinnej ochrannej prilby im zadovážte:

  • rukavice, poprípade cyklistický dres
  • chrániče na lakte a kolená
  • slnečné okuliare, ktoré chránia zrak pred slnečnými lúčmi a pred poletujúcim hmyzom

Staršie aj súťaživé deti určite ocenia aj štýlové doplnky ako napríklad tachometer alebo inteligentné hodinky s GPS navigáciou, kde si môžu prezrieť čas, počet najazdených kilometrov alebo zmerať aktuálnu rýchlosť.

Bezpečnosť na cestách

Prvoradá je bezpečnosť. Pred samotným výletom vysvetlite dieťaťu, ako sa treba na ceste správať a ako funguje jazda na bicykli v teréne. Takisto deťom objasnite pravidlá cestnej premávky, aby chápalo základné zásady ako to, že sa jazdí vpravo, cyklisti na ceste by mali ísť za sebou s dostatočným odstupom a mali by nosiť ochranné a bezpečnostné prvky (prilbu, svetlá, reflexné prvky a podobne).

Čo si vziať so sebou

V závislosti od ročného obdobia, v ktorom sa vyberiete na výlet, sa treba primerane obliecť. Aj keď hlásia vysoké teploty, je lepšie pribaliť si aj teplejšie oblečenie, pretože nikdy neviete, ako sa počasie nakoniec vyvinie. V lete si určite nezabudnite pribaliť opaľovací krém, dostatok tekutín a menšie občerstvenie na doplnenie energie.

Okrem už spomínanej prilby, reflexných prvkov a svetiel, je vhodné mať so sebou aj primarane veľký batoh s mini lekárničkou pre prípad zranenia. Hodiť sa vám môže aj pumpa, set na opravu defektov a v neznámom teréne aj cyklistická mapa. Pri malých deťoch nezabudnite pribaliť plienky a nejakú hračku.

Cyklistika je krásnym a veľmi obľúbeným športom, ktorý taktiež prináša mnoho benefitov. Veďte k nej deti už odmalička a užite si spoločné chvíle a výletovanie, pri ktorom spoznáte krásy prírody a zažijete kopec dobrodružstiev. Prajeme vám mnoho šťastných kilometrov na bicykli.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Pridaj komentár