Preč s mobilom: vytvorte deťom záhradné ihriskoPamätáte si na tú nespútanú zábavu vonku, keď ste boli deti? Vešali ste sa po stromoch, hrali na pieskovisku, spúšťali na šmykľavke…Dnes je to už trochu inak. Mnohé deti sú už odmalička vychovávané na TikToku a Netflixe. Povzbuďte svoje deti, aby sa hrali vonku a zariaďte im detské ihrisko vo vašej záhrade.  

Prečo naučiť deti, aby sa hrali vonku?

Pretože je to prirodzené pre ich zdravý vývin. Dnešné deti strávia v priemere sedem hodín denne pozeraním do displeja. Už od útleho veku sú na to naučené. Realitou dnešných dní je, že vymieňajú aktívny oddych a pohyb vonku za sedavé aktivity. Samozrejme, na úkor ich zdravia a kvality života. 

Fyzické výhody hrania sa vonku

    • Rozvoj motorických zručností: obratnosť, rovnováha, koordinácia. Toto sa deti nenaučia hraním videohier. Fyzické aktivity posilňujú svaly a budujú odolnosť tela.
    • Nižšie riziko nadváhy či obezity: pohyb, to je život. Nedostatok pohybu vedie k naberaniu hmotnosti. Deti, ktoré sa často hrajú vonku spaľujú kalórie a držia si kondičku.
  • Lepší zdravotný stav: čas strávený vonku zlepšuje náladu a posilňuje imunitný systém. 
  • Posilnenie svalstva: pri hojdaní deti zapájajú všetky svaly a tým naberajú na sile.

Psychické výhody hrania sa vonku

  • Jednoduchá komunikácia s ostatnými deťmi: vďaka socializácii sú schopné lepšie sa otvoriť, nadväzovať nové priateľstvá a komunikovať s ostatnými.
  • Lepšie sebauvedomenie: väčšia pravdepodobnosť, že si rozvinú pozorovacie a uvažovacie schopnosti. 
  • Záujem o okolie a životné prostredie: deti sa naučia milovať prírodu, zvieratá, život a rozvíjajú svoj súcit s okolím. 
  • Lepšie vzťahy s ostatnými deťmi: získajú viac sebavedomia, naučia sa tímovej hre a sú sociálnejšie. 

Preč s mobilom: vytvorte deťom záhradné ihrisko

Detský záhradný domček plný dobrodružstiev

Domček so šmykľavkou je snom každého dieťaťa. Už odmalička deťom poskytne kreatívny priestor na hru a zábavu. Stačí pozvať kamarátov a o deň plný dobrodružstiev je postarané. 

Domčekom u rovesníkov vášho dieťaťa zabodujete na narodeninovej oslave či letnej garden párty pri bazéne. Deti sa nebudú nudiť a neskĺznu k používaniu mobilov.  Vďaka tomuto zábavnému prvku sa nielen odreagujú, ale aj si hravou formou rozvinú hrubú i jemnú motoriku. Domček pozostáva z hojdačky, šmykľavky i priestoru na pieskovisko. Horná časť sa stane útočiskom pri hre na schovávačku. Deti toto určite ocenia.  

Preč s mobilom: vytvorte deťom záhradné ihrisko

Čo ešte nesmie chýbať v detskom ihrisku?

Nezabudnite na detský stolík so stoličkami, hojdačku navyše, aby sa deti nemuseli byť o jednu a pokiaľ máte viac detí a veľkú záhradu, zíde sa aj väčšie pieskovisko. Čo poviete, je lepšie investovať do detského ihriska alebo do predplatného na Netflixe či najnovšieho smartfónu? 

 

 

zdroj: freepik.com 

Pridaj komentár