Cvičenie a tehotenstvo. Áno či nie?

Tehotné ženy sa stretávajú s rôznymi názormi ľudí na viaceré oblasti života. Jednou z nich je napríklad aj šport a cvičenie, počas tehotenstva. Niekto je názoru, že pohybovať sa treba stále a iní tvrdia, že tehuľky by sa mali radšej šetriť a oddychovať.

Tak kde je pravda?

Nie je možné povedať, že by niekto z týchto ľudí mal úplnú pravdu a naopak. To, čo všetko môžete robiť počas tehotenstva závisí hlavne od vášho zdravotného stavu a toho, čo vám lekár odporučí. Nájdu sa ženy, ktoré sa nemusia počas tohto obdobia nijako obmedzovať a naopak, niektoré majú menej šťastia a musia tehotenstvo ,,preležať“. Ak je ale priebeh bezproblémový a žena sa cíti dobre, pravidelný pohyb je pre telo a bábätko len prínosom. Samozrejme, nikto nemôže cvičiť v takom rozsahu, ako na to bol zvyknutý pred graviditou a preto je dobré sa o športovaní poradiť s lekárom. Ten najlepšie pozná zdravotný stav ženy, no zohľadniť ho musí aj ona sama.

Cvičiť môžete nielen doma alebo v posilňovni, ale aj na rôznych špeciálnych tréningoch pre budúce mamičky. Okrem toho, že si precvičíte celé telo a zabavíte sa, stretnete aj nových ľudí, z ktorých sa možno stanú vaši priatelia. Cvičenie má niekoľko výhod, akými sú napríklad udržiavanie svalového a kardiovaskulárneho systému, zmierňovanie bolestí chrbta, podpora zdravého priberania, pomáha znížiť riziko tehotenského diabetu a aj cisárskeho rezu. Ako vidíte, šport má aj na telo tehotnej ženy len pozitívne vplyvy a preto ak je možné, určite pravidelne cvičte.

Koľko a akou formou?

Žiadna tehotná žena nepozerá na to, aby sa jej pri cvičení zväčšovali svaly alebo aby chudla. Nič z tohto možné nie je a cieľom pohybu v tomto štádiu je udržanie zdravia a fyzickej formy. Preto na cvičenie nepotrebujete ťažké činky a ani kardio tréning. Odporúčania odborníkov pri otázke, koľko a ako môžu tehotné ženy cvičiť sú rôzne a preto je dobré vybrať si z nich pre seba to najlepšie.

Prax ale ukázala, že najviac sú tehotné ženy spokojné, ak cvičia 1-3 krát do týždňa a to na miernej úrovni. Veľmi dobrou formou pohybu sú aj prechádzky a pohyb spojený s bežnými povinnosťami ako je nakupovanie, upratovanie a podobne. Viac môžu cvičiť ženy, ktoré boli na pohyb zvyknuté a naopak, tie ktoré nikdy necvičili, si musia dovoliť menej. Veľmi dobrou formou je cvičenie doma za pomoci rôznych športových pomôcok. Výborným pomocníkom pri cvičení sú lavičky na cvičenie, na ktorých si dokážete precvičiť celé telo. Stačia vám menšie činky a dokážete vytvoriť funkčný tréning podobný tomu vo fitness centre. Pre náročnejších je dobrá aj hrazda na cvičenie, ktorú si môžete zakúpiť nielen domov, ale zacvičíte si na nej aj v každej dobrej posilňovni. Ak vás športovanie v tehotenstve oslovili, pozrite si rôzne športové pomôcky u predajcu inSPORTline.

 

Pridaj komentár