Aká štvorkolka je vhodná pre rodinné výlety v lese?
Aká štvorkolka je vhodná pre rodinné výlety v lese?

Rodinné výlety do prírody sú skvelým spôsobom, ako tráviť čas spolu, relaxovať a užívať si krásy okolia. Štvorkolka je na podobných výletoch skvelým spoločníkom. Pri výbere štvorkolky pre rodinné výlety je však dôležité zvážiť niekoľko faktorov, aby ste si vybrali tú správnu pre vaše potreby a zaistili bezpečnosť a pohodlie všetkých členov rodiny.

Zamerajte sa na typ štvorkolky

Pre rodinné výlety sú najvhodnejšie UTV (Utility Task Vehicle) alebo Side-by-Side štvorkolky. Tieto štvorkolky majú viac sedadiel, väčšinou pre 2 až 6 osôb, a sú vybavené bezpečnostnými prvkami ako bezpečnostné pásy, ochranný rám a v niektorých modeloch sú dvere i strecha. UTV a Side-by-Side sú tiež stabilnejšie a pohodlnejšie ako štvorkolka ATV, čo je dôležité pre bezpečnosť a komfort detí a starších členov rodiny.

Overte si aj tieto parametre

Výkon motora by mal byť dostatočný na zvládnutie terénu, ktorý plánujete prekonávať. Pre bežné lesné terény postačí motor s objemom okolo 500-800 ccm. Ak však plánujete jazdiť aj v náročnejšom teréne, zvážte výkonnejší motor. Kvalitné odpruženie je nevyhnutné pre pohodlnú jazdu po nerovnom teréne. Nezávislé zavesenie kolies zabezpečí lepšiu trakciu a stabilitu, čo je dôležité pre bezpečnosť.

Rodinná štvorkolka by mala mať rôzne bezpečnostné prvky. Okrem spomínaných bezpečnostných pásov a ochranného rámu sú dôležité aj svetlá, spätné zrkadlá a klaksón. Zvážte modely s dodatočnými bezpečnostnými prvkami – elektronická kontrola stability alebo systém proti prevráteniu. Pre zvýšenie komfortu pasažierov zvážte kúpu modelu štvorkolky can am, ktorá má strechu a dvere. Vďaka krytiu si užijete jazdu za každého počasia. Nosič batožiny umožní prepravu potrebných vecí na výlet, navijak sa môže hodiť v prípade, že sa štvorkolka zasekne v teréne, LED svetlá zlepšia viditeľnosť v šere a počas dažďa.

Ako využiť rodinné štvorkolky

Štvorkolka pre rodinné výlety umožňuje široké spektrum využitia, ktoré obohatí vaše spoločné zážitky v prírode. Štvorkolka vám umožní preniknúť do lesných zákutí, ktoré sú pre bežné autá nedostupné. Môžete objavovať skryté miesta, vychutnať si pokoj lesa a pozorovať divokú zver. Ak sa nachádzate v blízkosti mora alebo jazera, štvorkolka vám umožní preskúmať pobrežie, nájsť odľahlé pláže a zátoky.

Štvorkolka vám uľahčí prepravu všetkého potrebného na piknik – deky, košíka s jedlom, chladiaceho boxu s nápojmi a ďalších vecí. Ak plánujete kempovať, štvorkolka bez problémov prepraví stan, spacáky, karimatky a ďalšie vybavenie na miesto určenia. Pre aktívne rodiny je štvorkolka vozidlom, vďaka ktorému prepravia bicykle, kajaky alebo paddleobardy.

Samotná jazda na štvorkolke sa stane pre celú rodinu veľkou zábavou. Deti budú nadšené z dobrodružstva a dospelí si užijú adrenalín a pocit slobody. Ak máte viac štvorkoliek, môžete usporiadať rodinné preteky na bezpečnom a vhodnom mieste. Pre všetky uvedené aktivity je nutné vybrať štvorkolku, ktorá splní vaše požiadavky. Možnosťou je zostavenie vlastnej štvorkolky aj s doplnkami na toto odkaze: https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

Pridaj komentár