Bojíte sa o dieťa pri bicyklovaní? Dodržiavajte tieto pravidlá a riziko zranenia bude minimálne

Bicyklovanie je pre deti výbornou aktivitou, ktorá nielenže podporuje ich fyzické zdravie, ale tiež zlepšuje koordináciu a dobre pôsobí na sebavedomie detí. Pri každej športovej aktivite hrozí riziko zranenia, bicyklovanie nevynímajúc. Je preto dôležité dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá, aby sa minimalizovalo riziko zranenia. Ktoré pravidlá je nutné dodržiavať počas bicyklovania s malými deťmi?

1. Kúpte kvalitný detský bicykel

Na kúpe detského bicykla nešetrite. Kúpte kvalitnú značku u overeného predajcu. Dbajte na to, aby veľkosť bicykla bola primeraná k výške dieťaťa. Keď dieťa sedí na bicykli, musí nohami dočiahnuť na zem. Príliš veľký alebo malý detský bicykel riziko zranenia zvyšuje. Pre deti, ktoré sa len učia bicyklovať, dokúpte pomocné kolieska a na dieťa po celý čas dohliadajte.

2. Používajte ochranné pomôcky

Cyklistická prilba by mala byť povinnou súčasťou výbavy pri každom jazdení na bicykli. Uistite sa, že prilba je správne nastavená a nebráni dieťaťu vo výhľade. Prilba chráni hlavu pred vážnymi zraneniami v prípade pádu. Pre ochranu ostatných častí tela dokúpte chrániče na kolená, lakte a dlane. Keď sa dieťa naučí jazdiť a bude na bicykli sebavedomejšie, môže nosiť len prilbu. Výhodné sú sady chráničov, ktoré kúpite v obchode inSPORTline. V tomto skvelom e-shope kúpite nielen chrániče, ale i detské bicykle, trampolíny a iné športové pomôcky pre deti.

3. Detský bicykel kontrolujte

Pred každou jazdou si overte, či je bicykel v dobrom stave. Skontrolujte brzdy, kolesá, reťaz a iné komponenty, aby ste sa vyhli možným nehodám z dôvodu technických problémov. Po zistení poškodenia niektorého z komponentov opravu neodkladajte a navštívte servis bicyklov.

4. Dieťa poučte o bezpečnosti jazdy

Venujte osobitnú pozornosť bezpečnosti na cestách. Učte svoje dieťa pravidlá cestnej premávky a vždy dávajte prednosť bezpečným cyklistickým trasám, kde je minimálne riziko stretu s motorovými vozidlami. Pred prvou výpravou mimo chodníkov odporúčame niekoľko jázd na dopravnom ihrisku. Uistite sa, že dieťa ovláda základné cyklistické zručnosti ako je štartovanie, zastavovanie, zatáčanie a signalizácia.

5. Buďte pre dieťa vzorom

Buďte pre svoje dieťa dobrým vzorom tým, že dodržiavate všetky bezpečnostné pravidlá pri jazde na bicykli. Vaše správanie ovplyvní ich vnímanie a postoj k bezpečnosti na cestách. Do určitého veku je dôležité, aby sa dieťa bicyklovalo pod dozorom dospelého. Aj keď sa dieťa zdá byť skúsené, neočakávané situácie sa vyskytujú kedykoľvek a dospelý reaguje rýchlejšie ako dieťa. Začnite s kratšími a pomalšími jazdami a postupne zvyšujte tempo a dĺžku výletov. Podpora a povzbudenie sú kľúčové pre budovanie dôvery vo vlastné schopnosti.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

Pridaj komentár