Tešíte sa aj vy na leto? Konečne sa môžete venovať všetkým outdoorovým aktivitám. Konečne sa môžete vybrať s rodinou alebo partiou kamošov do lesa a vyspať sa pod holým nebom. Teda nie úplne doslovne. Spanie pod holým nebom nechajte na extrémnych odvážlivcov a vy sa radšej pohodlne vyspite v stane. Poradíme vám, aký stan stačí na krátke výlety a aký sa zíde väčšej rodine počas pobytu v kempe.

Na krátky výlet vám stačí turistický stan alebo bivak

Menšie turistické stany vám bohato postačia na krátky víkendový pobyt v lese. Na jednej strane sú veľmi ľahučké, takže sa bez problémov dajú nosiť počas túry alebo cyklistického výletu. Na druhej strane sa veľmi rýchlo dajú postaviť, takže vás neprekvapí rýchla dažďová prehánka. Všetky stany bez rozdielu bývajú šité z dvoch vrstiev. Zaistená je tak odolnosť voči vlhkosti a ochrana proti hmyzu. Veľmi jednoduchú konštrukciu majú bivaky, ktoré sú vlastne len prístreškom. Ich upevnenie o stromy je rýchla záležitosť vďaka háčikom a lankám. Pod bivak vám odporúčame dokúpiť odolnejší spacák, pretože v bivaku nie ste chránení pred vlhkosťou.

Kempingové stany sú pohodlnejšie ako hotelové izby

Priestranné, rodinné kempingové stany vyzerajú ako malý hrad. Ide o konštrukciu, ktorá je ťažšia, a preto ich neodnesiete na chrbte. Vo vnútri kempingového stanu sa nachádza niekoľko miestností na spanie a zväčša je pred stanom aj malá, krytá terasa, pod ktorou môžete večer piť kávičku alebo grilovať. Veľmi populárne sú v posledných rokoch autostany. Tie jednoducho upevníte na strechu vozidla a nielenže budete mať skvelý výhľad, ale nebudú vás tiež otravovať mravce a neprebudíte sa mokrý od rannej rosy.

Čo si všímať počas výberu stanu

Stan nevyberajte len tak bez rozmýšľania. Dokonca ani u modelov na krátke prespatie by nemali absentovať niektoré vlastnosti. Ide napríklad o podlahu. Nepremokavá a dobre tesniaca podlaha by mala byť označená vodným stĺpcom okolo 8000 mm. Spomínali sme už, že stany sa vyrábajú z dvoch vrstiev. Dávajte si pozor na to, aby vnútorná vrstva bola dostatočne priedušná. Inak sa ráno zobudíte do zatuchnutého a vlhkého prostredia. Okrem okienok na vetranie by mal stan disponovať vetracím otvorom v streche. Váhu stanu ovplyvňuje nosná konštrukcia. Najľahšia a najpevnejšia býva konštrukcia vyrobená z duralu. Stany a spacáky všetkých možných typov či modelov ponúka internetový obchod inSPORTline. Pri každom produkte nájdete podrobný popis, ktorý vám výber kempingového vybavenia značne uľahčí.

 

Pridaj komentár