Výlety v prírode a kempovanie sú skvelými spôsobmi, ako tráviť čas s rodinou a zároveň dávajú deťom príležitosť naučiť sa veľa užitočných zručností. Ak však idete s deťmi kempovať prvýkrát, je niekoľko vecí, ktoré by ste mali zvážiť predtým, ako sa zbalíte a vyrazíte.

Ako sa pripraviť na výlet a stanovanie s deťmi v prírode?

Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi, aby váš výlet dopadol podľa vašich predstáv.

Nepodceňujte prípravu

Na stanovačke a výletoch v prírode sa deti rozhodne nudiť nebudú. Pravdepodobne budú od rána do večera niečo objavovať, prirodzene si vytvoria vzťah k prírode a naučia sa orientovať aj v drsnejších podmienkach. Bez ohľadu na to, či je vaša cesta s deťmi prvá alebo cestujete pravidelne, výlet s deťmi môže byt’ niekedy výzvou.

  • Čo si so sebou zbaliť?
  • Aký dopravný prostriedok zvoliť?
  • Pôjdete do hotela alebo pod stan?
  • Čo ak sa deti budú báť spať v stane?
  • Čo ak sa budú počas výletu nudiť?

To všetko sú oprávnené obavy, ale so správnym plánovaním môžete zabezpečiť, aby váš čas v prírode prebehol hladko. Skôr, ako vyrazíte na cestu, dostatočne sa na výlet s deťmi pripravte. Spíšte si všetko, čo by sa mohlo pokaziť, premyslite si scenáre, ako by ste situácie riešili a pripravte si aj plán B.

Pripravte deti na výlet

Niektoré deti sa dokážu ľahšie prispôsobiť vonkajšiemu prostrediu, niektoré nie. Ešte predtým ako vyrazíte s deťmi pod stan, je vhodné vyskúšať si, či je to pre vás a pre vaše deti to pravé.

Cvičte na dvore a vyskúšajte si aj spanie v stane napríklad na záhrade. Nechajte dieťa ísť na nočnú prechádzku, čítajte knihy o stromoch, kvetoch a voľne žijúcich živočíchoch, s ktorými sa môžete v prírode stretnúť, aby ste v deťoch navodili tú správnu atmosféru. Ak noc v stane zvládnu, môžete sa zbaliť a vyraziť za dobrodružstvom.

Základná výbava na stanovačku

Aby bola vaša dovolenka krásnym a vzrušujúcim zážitkom, mali by ste sa hlavne cítiť dobre. K tomu je potrebné zbaliť niekoľko vecí, ktoré vám zaistia a spríjemnia váš pobyt. Aby ste na nič nezabudli, odporúčame vám napísať zoznam vecí, ktoré si chcete zobrať. V základnej výbave by vám nemalo chýbať:

  • stan, spacáky a karimatky, prípadne hamaka s moskytiérou
  • oblečenie (outdoorové a športové oblečenie, plavky, pokrývka hlavy, mikina, nepremokavá bunda pre chladné večery a pod.)
  • dobrá obuv, najlepšie nepremokavá
  • hygienické potreby (zubné kefky a pasta, sprchové gély, deodorant, hrebeň, toaletný papier, vreckovky, uteráky, poprípade vlhké obrúsky na ruky)
  • veci do kuchyne a na varenie (plynový varič, základný kempingový riad, príbory, cestovná rýchlovarná kanvica, termoska, hubky na riad, utierky a ďalšie)
  • základné potraviny
  • pršiplášť, repelent, baterka
  • deka, vankúše
  • lekárnička
  • zábava (karty a spoločenské hry, knihy, lopta, nafukovacie hračky do vody, potápačské okuliare a iné)
  • ďalšie vybavenie (peniaze, doklady, fotoaparát,…)

Tip: Chcete zobrať so sebou na výlet aj psíka? Na toto by ste nemali zabudnúť.

Nájdite si vhodné miesto

Nájdite si vhodné miesto

Či už dávate prednosť kempom alebo radšej vyhľadávate pokoj a priamy kontakt s prírodou, dôležité je vopred vedieť dostatok informácií o mieste, kam sa vydáte, aby ste neboli nepríjemne prekvapení. Ak vyrážate kempovať s deťmi, obzvlášť s tými menšími, nevydávajte sa na úplne osamelé miesta. Je vždy lepšie, keď ste v dostupnej vzdialenosti dediny alebo nejakého obydlia, pretože nikdy neviete, čo sa môže stať.

Ak si zvolíte pre svoju rodinnú dovolenku kemping, podrobné informácie o ňom si zistíte na rôznych webových portáloch s databázou kempov u nás aj v zahraničí.

Ak vás nelákajú rušné kempy a preferujete skôr stanovanie uprostred lesov, kde si môžete užiť prírodu, dávajte pozor na to, že táboriť môžete iba tam, kde to nie je zakázané. Stanovať nemôžete na území, na ktorom platí tretí stupeň ochrany. Zakladanie ohňa je v národných parkoch a v chránených oblastiach zakázané, okrem vyhradených miest.

Mohlo by vás zaujímať: Tipy na výlety v okolí Bratislavy.

Jedlo na túru a výstupy

Každý, kto už vyrazil s deťmi do prírody vie, že po náročnej túre prichádza hlad. Na rodinnú turistiku nie je síce potrebné kupovať špeciálne športové jedlo, stačí zvoliť také, ktoré zasýti a dodá energiu, no nebude ťažiť v žalúdku. Deťom pokojne môžete dopriať aj sladkosti, ktoré doma dostávajú len výnimočne. Budú ich vnímať ako odmenu a spoja si výlet s príjemnou skúsenosťou, čo ich bude motivovať pri ďalšej túre v prírode. Pribaľte im napríklad cereálne tyčinky, ovocie alebo ľahko stráviteľné oblátky a sušienky bez náplne.

Nezabudnite na pitný režim

Deti by mali veľa a často piť. Navyše sú oveľa náchylnejšie na úpal a na dehydratáciu než dospelí. Zaobstarajte deťom turistickú fľašu, aby ste mohli kontrolovať, koľko toho vypili. Na pitie odporúčame obyčajnú čistú vodu, prípadne s ovocným sirupom alebo čaj.

Naplánujte si množstvo outdoorových aktivít

Plánovanie aktivít je kľúčové preto, aby boli výlety zábavné a nezabudnuteľné. Umožnite deťom, aby si užili výlet objavovaním prírody a okolia a aby sa nenudili. Naplánujte si rodinné túry, trávte čas hľadaním voľne žijúcich živočíchov, rastlín a stromov, naučte ich hviezdne konštelácie a podobne. Všímajte si činnosti, ktoré vaše deti najviac bavia a dovoľte im tráviť nimi viac času.

Okrem outdoorových aktivít si nezabudnite priniesť voľnočasové aktivity, ak by vám počasie neprialo.

Naučte ich vážiť si a rešpektovať prírodu

Obrazok:https://unsplash.com/photos/y8Ngwq34_Ak

Pobyt v prírode je skvelá príležitosť, ako naučiť deti rešpektovať prírodu. Naučte ich správne triediť odpadky, vysvetlite im, prečo by nemali kŕmiť voľne žijúce zvieratá bez ohľadu na to, aké sú roztomilé alebo ubližovať chrobákom, ktoré sa dostanú do ich stanu.

Doprajte si pohodlnosť

Ak budete všetci spať v rovnakom stane, uistite sa, že je dostatočne priestranný pre všetkých a vytvorte si pohodlný priestor. Zvoľte samonafukovací kempingový matrac, spací vak, karimatky, nezabudnite na vankúše a ďalšie domáce doplnky, ktoré vám alebo vašim deťom pomôžu dobre sa vyspať.

Držte sa známych postupov

Kempovanie môže deti vyviesť z ich komfortnej zóny, takže sa snažte aj v prírode dodržiavať rutiny z domova. Ak napríklad čítate deťom knihy pred spaním, pribaľte si ich aj na výlet. Nezabudnite na každodenné návyky, ako je čistenie zubov ráno aj pred spaním a dodržiavanie spánkového režimu.

Buďte flexibilní a prispôsobiví

Pri kempovaní s deťmi je dôležité zostať flexibilní. Nie všetko musí ísť vždy podľa plánu, preto sa naučte, ako situáciu využiť čo najlepšie. Naplánujte si zábavný deň plný aktivít, no nebuďte sklamaní, ak príde náhla búrka alebo vaše deti budú mať chuť robiť niečo iné. Prispôsobenie sa aktuálnej situácii a zbavenie sa striktného plánu urobia výlet pre každého oveľa príjemnejším.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Pridaj komentár