Počuli ste už o Escape room?

Escape room sú únikové hry, plné napätia a dobrodružstva. V slovenských končinách sa objavili pred pár rokmi a neprestávajú si nachádzať svojich nových obľúbencov. Nadšencov nájdete rovnako medzi deťmi, ako aj dospelými. Často bývajú súčasťou pracovného teambuildingu a zároveň sa ich myšlienkami inšpirujú aj tábory pre deti.

Mnoho ľudí však stále nevie, čo presne si pod nimi má predstaviť.  Krátke zhrnutie a predstavenie základných bodov vám ponúkame v tomto článku.

Escape Room a jej základná charakteristika:

Koncept Escape room pôvodne pochádza z počítačových hier. Tieto počítačové hry spočívajú v tom, že hráč je uzatvorený v miestnosti z ktorej sa nedokáže jednoduchým spôsobom dostať von. Na to, aby sa mu to podarilo, potrebuje vyriešiť radu úloh a záhad, ktoré majú rôznu charakteristiku. Často sa objavujú aj ďalšie tajné miestnosti, tým že sa otvoria neviditeľné dvere alebo sa nadvihne plávajúca podlaha a dobrodružstvo môže pokračovať.

Escape room o ktorých hovoríme sú postavené na rovnakom princípe. Veľkým rozdielom však je, že sa táto hra neodohráva vo virtuálnom prostredí, ale je to reálna fyzická miestnosť. Hra sa teda začína tým, že vás spolu s ďalšími spoluhráčmi zatvoria v danej špeciálnej miestnosti a vy máte istý časový limit, aby ste sa z nej dostali preč. Nemáte žiadne dané inštrukcie a indície. Všetko je „ukryté“ v miestnosti a vy musíte hľadať.

Základom je teda dobre sa zorientovať v danom priestore a poriadne ho preskúmať. Nájsť stopy, indície, či vyriešiť rôzne logické hádanky alebo fyzicky náročnejšie úkony. Často býva hra zasadená do tématického prostredia. Či už je to špiónska akcia, prepadnutie, detektívky, únik z väzenia či z ponorky.

Pre koho je Escape room vhodná?

  • Pre každého bez ohľadu na vek. Samozrejme je dobré zohľadniť istú náročnosť a to, ako veľmi si dokážu užiť aj veľmi malé deti. To je však veľmi individuálne. Nielen dieťa k dieťaťu, ale aj hra k hre
  • Určite si ju užijete, keď máte radi dobrodružstvo, napätie a nechýba vám tímový duch
  • Rovnako z nej budete mať radosť, keď si užívate riešenie logických záhad či hľadanie indícií
  • Ak trpíte klaustrofóbiou či panickými záchvatmi je dobré si návštevu Escape roomu dobre premyslieť

Pridaj komentár