Čo robiť, keď vás počas túry zastihne búrka?
Zásahy bleskom končia často smrteľne. Čo robiť, aby vás búrka nezastihla v lese. Ako sa v lese chrániť proti bleskom.

Búrky a hlavne blesky v nás vzbudzujú rešpekt i strach aj doma za zavretými oknami. O to viac je búrka strašidelná počas pobytu vonku. Nikto z nás by sa nechcel počas dažďa, silného vetra a bleskov ocitnúť v horách. Počasie je však nevyspytateľné a môže sa stať, že aj vás búrka zastihne v lese. Čo v takomto prípade robiť a čomu sa vyhnúť?

Dôležitá je príprava do hôr

Príprava do hôr zahŕňa kúpu adekvátneho oblečenia, obuvi a plánovanie. S istotou môžeme povedať, že turistická obuv je najdôležitejšia časť výbavy trekera. Tento fakt by vám potvrdili aj horskí záchranári, ktorí takmer denne pomáhajú nepripraveným turistom. Turistické topánky sú ochranou proti pošmyknutiu, odretiu členkov, vyvrtnutia členkov a únave nôh. Pánska a dámska turistická obuv vás síce neochráni pred rizikami búrky, ale eliminuje riziko šmyku po daždi.

Druhou časťou prípravy turistiky je výber vhodnej trasy a času. Búrky skoro vždy vznikajú až popoludní. Znamená to, že ak sa chytáte do hôr v búrkovom období, presuňte túru na ranné hodiny. Prebúdzajúca sa príroda je nádherná a v lete svitá veľmi skoro. Sledujte predpovede počasia. V prípade čo i len najmenšej pravdepodobnosti búrky, túru odložte. Počasie sledujte aj v deň túry a preverte výstrahy horskej služby.

Ako sa chovať počas búrky

Počasie sa dá predpovedať veľmi presne, ale stále ide len o predpoveď. Ak vás v lese predsa len búrka zastihne, zachovajte pokoj. Panika vám nepomôže a zbytočne sa pripravíte o silu.

Zíďte no nižšie položených miest

V prípade, že ste v nižšie položených miestach a nad vami sa týčia skaly či vrcholy, ste pomerne v bezpečí. V opačnom prípade zíďte z vrcholu do nižšie položených miest. Sledujte oblohu a počúvajte zvuky prírody. Pri počutí dunenia v diaľke, ihneď zíďte z kopca.

Odizolujte sa

Po začatí búrky sa snažte kľaknúť alebo sadnúť na nevodivý predmet. Dobre vám poslúži turistický batoh. Snažte sa nevytŕčať a mať na nevodivom predmete telo i nohy t.j. byť v skrčenej polohe. Elektronické zariadenia nemajte pri sebe. Uložte ich do nepremokavého obalu a schovajte aspoň dva metre od vás.

Vyhýbajte sa stromom a skalám

Pozor na to, že blesky priťahujú stromy, takže ak ste na lúke alebo inom otvorenom priestranstve, vyhýbajte sa im. Držte sa ďalej od najvyššieho bodu. Vyhýbajte sa tiež vodivým skalám, železným mostíkom a rebríkom.

 

Pridaj komentár