hubárske nože

Hubárčiť bez spoľahlivého noža vám pokazí celý zážitok. Či už patríte medzi občasných hubárov alebo ste vášniví zberatelia húb, ktorí sa snažia z každej sezóny vyťažiť čo najviac a spraviť si zásobu voňavých hríbov, hubárske nože sú nevyhnutnosť.

Aký nôž je ideálny na huby?

Zabudnite na obrovské nože či mačety, s nimi by ste to mali pri hubárčení ťažké. Najlepšie hubárske nože sú naopak malé, šikovné a spratné, čo vám umožňuje s nimi pre zbere ľahko manipulovať. Čo sa týka čepele, ideálna je nerezová. 

Keďže huby rastú vo vlhkom prostredí, potrebujete nôž, ktorý je odolný voči korózii a to nerez spĺňa. Uhlíkovú čepeľ neodporúčame, nakoľko vlhkosť jej nesvedčí, časom začne hrdzavieť a je po noži. Okrem toho pri manipulácii s potravinami sa stáva, že uhlík sčernie. Takže jasnou voľbou je nerez. 

Na trhu je dostupných veľa hubárskych nožov od popredných výrobcov, ako je Martinéz Albainox, Marttiini či Opinel. Ako môžete vidieť na obrázku, hubárske nože majú špecifický tvar – majú mierne zahnutú kratšiu čepeľ, ktorá umožňuje bez problémov odrezať a očistiť a nakrájať vaše úlovky.

Ideálne je zaobstarať si nožík, ktorý má okrem čepele aj kefku na čistenie, krúžok na zavesenie (napríklad na kľúče) a tiež pinzetu, ktorú využijete, ak sa vám do ruky nečakane zapichne trieska, ktorú bude potrebné odstrániť. Ak si radi s vašimi priateľmi porovnávate úlovky a súťažíte, kto nájde väčší hríb, oceníte tiež mierku na rukoväti. Samozrejmosťou je praktické nylonové alebo kožené puzdro, ktoré zabezpečí pohodlné a bezpečné prenášanie noža a postará sa o to, aby ste nôž po ceste do lesa nestratili. 

Bez výbavy na huby ani na krok

Okrem hubárskeho noža si so sebou nezabudnite vziať ani košík. Niektorí ľudia chodia na huby s plátenou taškou, avšak to nie je veľmi šťastná voľba, pretože huby sú krehké a cestou domov sa vám môžu polámať a rozpadnúť. Sú aj takí, ktorí si so sebou berú klasickú igelitovú tašku, no tá je ešte horšia. 

V teplom počasí sa v nej huby zaparia a stratia na svojej kvalite. Súčasťou výbavy by mali byť aj baterky s dobrou svietivosťou, pretože skoro ráno zvykne byť v lesoch hmla a zlá viditeľnosť. Posledné, po čom túžite, je stratiť sa uprostred hustej hory. A samozrejme, do lesa sa vyberte len v kvalitnej nepremokavej obuvi a teplom oblečení. 

Obzeráte sa po kvalitnom noži a neviete, kde hľadať? Na knifestore.sk nájdete špičkové outdoorové nože na množstvo použití – rybárske, taktické, turistické, vrhacie, detské, záchranárske i vreckové nože. 

Pridaj komentár