Jar praje turistike. Pozor na chyby turistov začiatočníkov
Jar praje turistike. Pozor na chyby turistov začiatočníkov

Turistika je bez pochýb jedným z najzdravších druhov pohybu. Bohužiaľ veľa turistov chodí do hôr nepripravených. Kvôli nezodpovednosti a niekedy nerozvážnosti majú horskí záchranári plné ruky práce nielen v zime. Počas teplejších mesiacov väčšina výjazdov záchranárov súvisí so zraneniami turistov, ktoré si spôsobia sami vlastnou ľahkomyseľnosťou. Vyvarujte sa chybám začiatočníkov a užívajte si hory plnými dúškami.

Pozor na výber terénu, trasy, oblečenia a obuvi

Ak ste v turistike nováčikovia, tak sa zo začiatku zamerajte na upravené trasy a chodníčky vytýčené pre príjemnú prechádzku. Často nie je na vine zranenia turistov len problematická trasa, ale tiež jej dĺžka. Unavení ľudia robia chyby, môžu sa pošmyknúť alebo sa nedokážu dostať do cieľa pred zotmením. Je to jednoduché. Nehrajte sa na hrdinov a vopred si zistite náročnosť vami vybranej trasy a jej dĺžku. Druhou chybou býva nedostatočná výbava, absolútne nevyhovujúce oblečenie a obuv. Stačí jeden mrak a v horách môže začať fúkať alebo pršať. Turistická obuv je úplným minimom, ktoré by ste si mali zadovážiť. Kúpiť sa dajú topánky do hôr pre deti, mužov i dámska turistická obuv. Zabudnite na obyčajné tenisky alebo dokonca sandále. Obuv do hôr musí byť odolná, nesmie sa zachytávať do konárikov a je nutné, aby disponovala podrážkou s protišmykovou úpravou. Turistické topánky sú oporou pre chodidlá, ochranou členkov a eliminujú únavu nôh. V obliekaní nezabudnite na vrstvenie a nepremokavú bundu. Radšej si do batohu pribaľte niečo teplejšie.

Nezabudnite na základnú výbavu pre vysokohorskú turistiku

V prípade, že idete len na hodinovú prechádzku, tak si batoh s výbavou ani nemusíte brať. Iné je to, ak túžite v horách stráviť celý deň. V tomto prípade budete potrebovať základnú výbavu turistu. Síce sa vám batoh trošku naplní, ale šťastie praje pripraveným. Stabilitu a oporu pri nosení väčšej záťaže vám poskytnú trekingové palice. Odľahčia kolená i členky, pomôžu pri stúpaní alebo prudkom klesaní. Do batohu si zabaľte cestovnú lekárničku, kompas a mapu trasy. V súčasnosti sa veľa ľudí spolieha na mobilné telefóny, ale aj tie majú svoje limity. Stará dobrá mapa vás nikdy nezradí, nevybije sa a ani nestratí signál. Hodiť sa vám môže aj malá baterka alebo čelovka. V lete oceníte opaľovací krém a repelent. Veľa ľudí zle odhadne množstvo vody, ktoré budú na celodennú túru potrebovať. Počas turistiky ste oveľa viac smädní ako bežne. Veľmi praktické sú hydrovaky, ktoré nezaberú veľa miesta, majú veľký objem a s ich pomocou dokážete piť bez nutnosti zastavenia. Zabudnúť nesmieme ani na jedlo. Vyberte si také, ktoré vám dodá energiu, na slnku sa nepokazí a po zjedení nezaťaží váš metabolizmus.

Pridaj komentár