Deti sa túžia podobať dospelým, pomáhať svojim rodičom. Chcú si so sebou stále nosiť svoje malé poklady. Nebráňte im v týchto túžbach a podporte ich snahu o samostatnosť. Napríklad aj tým, že sa vyberiete na výlet do lesa a necháte svoje dieťa, aby si drobnosti odnieslo vo vlastnom batohu. Ako však vybrať batoh, ktorý dieťa poteší a zároveň podporí správne držanie tela?

Celá rodina na turistickom výlete. Ako vybrať batoh pre najmenších

Dieťa túži po peknom vzhľade

Samozrejme, že aj vaše dieťa bude chcieť priložiť k ruku k dielu a vybrať si svoj batoh. Výrobcovia batohov pre deti mysleli na túto možnosť, a preto nájdete v obchodoch detské batohy v rôznych farbách alebo s rozprávkovými postavičkami. Keď sa bude dieťaťu batoh páčiť, o to s väčšou radosťou ho bude nosiť. Nedajte sa však opantať len vzhľadom a berte ohľad tiež na funkčnosť. Pozor na to, aby nebol batoh veľmi ťažký a aby po naplnení príliš nezaťažil telo dieťaťa. Pokojne vyberte batoh s väčším objemom, ale kontrolujte, čo všetko do neho vaše dieťa vloží. Hmotnosť batoha by nemala presahovať približne 10 % váhy dieťaťa. Batoh by zároveň nemal byť príliš dlhý alebo široký. Dbajte na to, aby batoh netlačil dieťa na zadku alebo na krku. Overte si tiež anatomické vlastnosti batoha a nepremokavosť vrchných materiálov.

Pohodlie aj počas dlhej túry

S väčšími deťmi sa môžete vybrať na dlhšie túry. Je zrejmé, že ťažší náklad ponesie váš turistický batoh. Niekedy aj deti dokážu do batoha vložiť všetko možné a tiež nemožné. Ak váha nepresahuje už uvedený limit, môžete ich v snahe o dospelosť podporiť. Na účely nosenia vyššej váhy sú určené pásy a popruhy, ktoré správne rozložia váhu batoha na tele. V prvom rade sa musia dať dĺžkovo nastaviť ramenné popruhy. Niektoré batohy vyššej triedy umožňujú dokonca nastavenie pevnej, zadnej časti batoha. Turistický batoh musí disponovať aj bedrovým a hrudným pásom. Vďaka pásom bude batoh dobre sedieť na chrbte, nebude sa kĺzať hore – dolu a ani nerovnomerne zaťažovať chrbticu.

Malé, ale dôležité doplnky

Všetky typy batohov pre deti aj pre dospelých by mali mať všité reflexné prvky. Okrem toho myslite na praktickú stránku, a preto si zaobstarajte batohy s väčším množstvom vreciek alebo priehradiek. Vždy by ste mali mať po ruke dostatok tekutín, preto si vyberte model batoha so sieťkou na bočných stranách. Podľa veku dieťaťa prispôsobte výber batoha možnostiam otvárania. Niektoré majú suché zipsy, iné cvočky alebo klasické zipsy. Výber batoha vám uľahčia stránky e-shopu inSPORTline, kde nájdete batohy rôznych značiek pre všetky športové aktivity, pre dospelých i pre deti.

Pridaj komentár