Ako zabaviť deti cez prázdniny a počas dlhých ciest?

Leto je čoskoro tu a s ním prichádza aj zaslúžená dovolenka a prázdniny. To znamená, že konečne môžete s deťmi vyraziť na výlet. Rodinná dovolenka môže byť veľmi zábavná a cestovanie s najmenšími nemusí byť nočnou morou.

Či už cez prázdniny zostávate doma alebo sa chystáte na dlhší výlet, prezradíme vám, ako sa dokonale pripraviť a ako deti zabaviť.

Ako zabaviť deti počas prázdnin

Celodenné alebo viacdenné aktivity a výlety

 1. Ak cestujete na neznáme miesto, preskúmajte a prebádajte jeho okolie. Spríjemnite si večer prechádzkou, na ktorej môžete objaviť nové zaujímavé miesta.

 2. Ak vás na viacdňovom výlete zastihne zlé počasie, majte v zálohe niekoľko alternatív. Navštívte rôzne pamiatky, interaktívne múzeá alebo vyhľadajte pre deti atrakcie, kde môžete stráviť čas aj v prípade, že by vonku pršalo.

 3. Detičky sa môžu skvele zabaviť aj v skupinách s inými deťmi. Ak teda máte rodinu alebo známych s deťmi, skúste vašu dovolenku spojiť. Strávite spolu množstvo času, upevníte si vzťahy a získate veľa krásnych spomienok. Vyberte sa do lesa na hríby, zbierajte bylinky na čaj alebo nazbierajte kyticu poľných kvetov a nechajte ju usušiť.

 4. Ak máte radi dobrodružstvo, vydajte sa s deťmi na stanovačku alebo kemping.

 5. Choďte s deťmi na trh, bio farmu alebo sa vyberte na návštevu útulku a pomôžte s venčením psíkov.

 6. Choďte sa korčuľovať, kolobežkovať či bicyklovať niekam, kde to ešte nepoznáte. Menším detičkám môžete zaobstarať odrážadlo.

 7. Vyberte sa na niektorú zrúcaninu hradu alebo blízky kopec a kochajte sa krásou prírody, ukážte deťom, že na Slovensku existuje viac než len Aquapark.

 8. Ak ste s deťmi na dovolenke pri mori, nechajte ich zabávať sa vo vode. Vodný volejbal, striekanie z vodnej pištole, šnorchlovanie, potápanie, zdokonaľovanie sa v plávaní alebo skákaní šípky, naháňačka vo vode. Deťom sa bude rátať čokoľvek.

 9. Ak sa deti nemôžu kúpať v mori alebo na kúpalisku, ponúknite im alternatívu. Choďte napríklad do wellnessu alebo do krytej plavárne, kde sa môžete všetci vyšantiť a užiť si vodné radovánky.

 10. Ak ste ubytovaní v hoteli, využite možnosti ponúkané hotelom a nebojte sa deti odovzdať do rúk animátorom. Tak budú mať o zábavu určite postarané a vám ostane čas pre seba.

Aktivity na doma

 1. Zapojte deti do varenia a pečenia. Vymyslite jedálniček alebo vlastný recept, choďte spolu na nákup ingrediencií, pozvite priateľov alebo rodinných príslušníkov na obed. Čokoľvek vám napadne. Naučte deti pripraviť jednoduché recepty, ako sú palacinky či cestoviny s omáčkou. Zapojiť deti do chodu domácnosti je okrem iného aj skvelý spôsob, ako ich naučiť zodpovednosti.

 2. Vytvorte si vlastný projekt na záhrade. Ak máte dvor, bývate v domčeku so záhradou, máte obrovskú výhodu. Deti môžete priučiť pestovaniu vlastných potravín, kresliť na chodníky alebo si postaviť bunker. Takéto projekty vám záberu aj celý deň.

 3. Dovolenka je ideálny čas aj na to, ak chcete deti naučiť bicyklovať, plávať alebo jazdiť na korčuliach.

 4. Kreatívnym spôsobom, ako zabaviť deti, je založiť prázdninový denník a každý deň si robiť záznamy. Dieťa si tak bude zbierať spomienky na pamiatku, ktoré cez deň robilo. Do denníka si môže zapisovať svoje dojmy, kresliť alebo lepiť fotky.

 5. Novú záľubu môže nájsť dieťa aj pri rôznych remeslách, ako je napríklad výroba šperkov, pletenie, vyšívanie, háčkovanie alebo opravovanie čohokoľvek.

 6. Šľapadlá sú obľúbenou hračkou najmä detí, ktoré začínajú objavovať svet a na bicykel si ešte netrúfnu. Najznámejšie a najrozšírenejšie sú šlapacie štvorkolky, u chlapcov sú veľmi obľúbené aj šlapacie traktory, bagre, ale aj šlapacie motokáry. Tento detský dopravný prostriedok dokáže nielen zabaviť, ale aj rozvíjať motorické schopnosti, upevniť stabilitu a sebadôveru dieťaťa.

 7. Ako rodič môžete deťom odovzdať záujem o čítanie. Ak sa vám nechce vymýšľať nič komplikované, knihy máte po ruke vždy. Prečítajte si spoločne novú knihu alebo počúvajte audioknihu.

 8. Nezabúdajte ani na pastelky, papiere, omaľovánky a buďte kreatívni. Z papierov si menšie deti môžu skladať loďky, nebo-peklo alebo origami zvieratká. Väčšie deti môžu papier použiť na písanie alebo hranie hier ako:

 9. meno, mesto, zviera, vec
 10. kreslenie predmetu jedným ťahom
 11. piškvorky a podobne.
 1. Ak ste sa nemohli vybrať na dovolenku, využite tento čas a naučte deti napríklad hodiny, štáty a ich hlavné mestá v Európe alebo zopár slovíčok v cudzom jazyku.

Ako zabaviť deti počas cesty

Ak idete na výlet alebo plánujete viacdňovú dovolenku? Základom pohodovej cesty je dobrá príprava. Dôležité je mať pripravené jedlo, pitie, auto, poznať cestu, priemernú dĺžku výletu a aj cieľovú destináciu. Myslite však aj na zadné vrátka, v prípade, ak by niečo nešlo podľa plánu. Ak cestujete s deťmi dlhšie než je zvykom, mali by ste mať pripravené rôzne hry a aktivity, ktoré ich zabavia.

Čítanie

Ak cestujete lietadlom, autom alebo autobusom dlhšiu dobu, detičky sa môžu začať rýchlo nudiť. Pomôcť by mohlo čítanie. Zabaľte deťom ich obľúbené knižky, ktoré udržia ich pozornosť. Veľmi vhodné sú interaktívne knižky a knižky s obrázkami či nálepkami.

Rozprávky

Ďalším skvelým spôsobom, ako zabaviť deti už po ceste, sú rozprávky. Stačí, ak im pustíte ich obľúbené rozprávky či už na telefóne alebo tablete alebo nahovorené v podobe audiokníh.

Pesničky

Ak chcete, aby deti počas cesty aj zaspali, môžete im púšťať rôzne pesničky cez slúchadlá.

Spoločenské hry

Obľúbené aktivity na cestu sú klasické hry v malom, cestovnom a skladnejšom balení, ktoré sa dajú hrať aj na nerovnom povrchu. Existujú rôzne verzie, ktoré vám v batožine nezaberú veľa miesta. Taktiež môžete využiť hry na internete alebo rôzne detské aplikácie.

Karty

Bez kariet sa pravdepodobne na žiadnej ceste nezaobídete. Na cestovanie sa hodia kartové hry, ako je napríklad Čierny Peter, kvartetá, žolíky alebo Uno.

Elektronika

Elektroniku ako mobilný telefón či tablet treba mať určite pod kontrolou, no na cestách môže byť tablet veľký pomocník počas dlhých chvíľ. Dnes už existuje množstvo hier, ktoré podporujú logiku, matematiku alebo učia deti cudzí jazyk.

Slovné hry

Ak chcete staviť na klasiku, inšpirovať sa môžete u starých rodičov, ktorí taktiež dokázali cestovať bez akýchkoľvek technologických vymožeností. Slovné hry sa môžu hrať naozaj kedykoľvek a kdekoľvek.

 • Počítanie: Koľko áut prešlo po ceste? Koľko žien a koľko mužov je vo vlaku?
 • Rýmovanie: Povedzte slovo a dieťa naň musí vymyslieť rým.
 • Hádaj na čo myslím?
 • Slovný ping-pong – vy poviete slovo a dieťa musí povedať ďalšie slovo na písmeno, ktorým končilo to vaše. Slová sa nesmú opakovať a prehrá ten, kto už nové slovo nevymyslí. (Napríklad: telefón-nožnice-egreš-šatka-auto.)

Fantázii sa medze nekladú.

Rodinná dovolenka, by mala byť príjemná pre všetkých, aby ste si vytvorili spoločné spomienky, ktoré vydržia po celý život. Či už sa chystáte s deťmi stanovať, alebo odpočívať k moru, nemusí ísť vždy všetko podľa plánu. Existujú však spôsoby ako môžete z každej situácie vyťažiť čo najviac. Dúfame, že vás naše tipy inšpirujú a pomôžu vám zvládnuť cestu a prázdniny čo najlepšie.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Pridaj komentár