Ako na správne opaľovanieOpaľovanie je najčastejšiu letnou aktivitou. Ležanie na slnkom zaliatej pláži, pri bazéne s vodou alebo len tak niekde na lúke je to, po čom celý rok túžime a v lete si ho aj doprajeme. Viete ale ako sa opaľovať bezpečne? A je opaľovanie vhodné pre menšie deti?

Ako sa správne opaľovať

Pobyt na slnku preukázateľne zlepšuje náladu, podporuje tvorbu vitamínu D a aj tvorbu pigmentu známeho ako melanín, ktorý dáva pokožke bronzový, opálený vzhľad. Tieto benefity môžete získať ak viete ako sa správne opaľovať. Stačí pritom len používať opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, vyhýbať sa pobytu na slnku v poludňajších hodinách a dodržiavať pitný režim. Ako to je ale s deťmi?

Opaľovanie a deti

Kým koža dospelých ľudí je hrubšia a teda aj odolnejšia detská pokožka je jemnejšia a aj citlivejšia. Malé bábätká by sa silnému slnečnému žiareniu mali vyhýbať úplne. Najlepšie je ak sa dieťa nachádza v tieni, ktorý ho pred UV žiarením chráni.

Ďalšou ochranou je vhodný opaľovací krém. Pri výbere sa zamerajte na opaľovacie krémy, ktoré sú určené pre citlivú pokožku s minimálnym množstvom pigmentu. V každej lekárni nájdete množstvo vhodných produktov na jemnú detskú pokožku

Nezabudnite na oblečenie, ktoré poskytuje asi najlepšiu ochranu pred UV lúčmi. Dajte dieťaťu oblečenie s dlhými rukávmi z ľahkého a priedušného materiálu. Aj keď je v tieni môže sa jeho organizmus ľahko prehriať. Tento stav by bol pre dieťa veľmi nebezpečný.

Tehotenstvo a opaľovanie

Ani opaľovanie v tehotenstve nie je dobrý nápad. Počas pobytu na slnku sa zvyšuje telesná teplota matky. Zároveň s organizmom matky sa zvyšuje aj teplota plodu, ktorému hrozí poškodenie mozgu.

Ďalším rizikom kedy je ohrozené zdravie matky aj plodu je dehydratácia. Nezabúdajte preto na dodržiavanie pitného režimu aj keď nie ste počas horúčav na priamom slnku.

Tehotenská maska, alebo chloazma je ďalším dôvodom, pre ktorý by ste sa mali slnečným lúčom v tehotenstve vyhýbať. Chloazma je v podstate tmavá škvrna na pokožke, ktorá sa vytvára pri opaľovaní u tehotných žien. Aj keď po pôrode a vyrovnaní hladín hormónov v tele zvykne zmiznúť nemusí tomu tak byť vždy.

Pridaj komentár