Čo nesmie chýbať rodinnému autuDeti do domu, radosť do domu. Okrem radosti vám pribudnú tiež starosti. Staršie mestské vozidlo vám už nestačí. Je čas sa poobzerať po novom aute, ktoré bude vyhovovať všetkým členom rodiny, vrátane tých najmenších. Po akom aute musíte pátrať? Poradíme vám, čo nesmie rodinnému autu chýbať.

Priestor a komfort

Priestorové možnosti vozidla prispôsobte tomu, koľko detí máte. Pri jednom alebo dvoch deťoch vám bude stačiť päťmiestne vozidlo. Pre tri deti musíte zaobstarať vozidlo väčšie. Rodinné auto nie je len o počte miest na sedenie. V interiéri musí zostať dosť priestoru na uloženie tašky s drobnosťami, na hračky a iné veci potrebné počas dlhších jázd. Ak máte menšie dieťa, na zadných sedadlách musíte mať dosť priestoru pre autosedačku. Z uvedených dôvodov sa takmer všetci motoristi pri výbere vozidla pre rodinu rozhodnú pre mohutnejšie viacúčelové auto alebo SUV. SUV vozidlá poskytujú komfort pre pasažierov i pre šoféra samotného.

Batožinový priestor

Počas jázd po meste si neuvedomíte, že vaše rodinné auto nie je až tak veľké ako ste predpokladali. Problém nastane pri balení na dovolenku alebo na dlhšiu cestu. Objem batožinového priestoru sa zrazu stáva nedostačujúci. Myslite na to, že do kufra sa musia vojsť nielen batožiny, ale tiež kočiar, nosič a iné pomôcky pre deti. Starosti s tým, kde uložiť všetky tašky zmiznú, ak kúpite vozidlo s hagusmi. Na strechu môžete pripevniť nosiče na športové potreby, nosiče na bicykle alebo strešný box. Riešením môže byť i mikrobus. Možno sa pri myšlienke na mikrobus pousmejete, ale ak k trom deťom pribudne ešte jedno, začnete nad ním uvažovať.

Nízka spotreba

Náklady veľkej rodiny sú značné, a preto sa snažte rodinný rozpočet odbremeniť aspoň tým, že vyberiete auto s nízkou spotrebou. Ak plánujete s vozidlom jazdiť len po meste, sústreďte sa na hybridy a elektromobily. Niekedy ani uvádzaná nízka spotreba nie je zárukou, že ušetríte. Veľa máte vo svojich rukách. Udržujte vozidlo v dobrom technickom stave, jazdite šetrne, kontrolujte tlak v pneumatikách a mimo dovoleniek nevozte v aute veľký náklad. Uvidíte, že spotreba pôjde smerom dolu.

Bezpečnosť

Rodinné auto musí byť nielen veľké, ale tiež bezpečné. Základom je možnosť ukotvenia autosedačky systémom ISOFIX. Novšie vozidlá disponujú stabilizačnými systémami ABS (bráni blokácii kolies pri brzdení) a ESP (ochrana pri šmyku a vjazde do zákrut). Špičkové vozidlá majú zabudované bezpečnostné prvky ako kontrolu vodiča, aby nepodľahol mikrospánku, kontrolu mŕtveho bodu a jazdenia v pruhoch alebo elektronického asistenta pri parkovaní.

 

 

 

Pridaj komentár