Špania Dolina

O výlete

V blízkosti Banskej Bystrice sa nachádza malinká dedinka s nezvyčajným názvom Špania Dolina. Ľudia neznalí pomerov by sa mohli nazdávať, že to je názov nejakej doliny, nie obce, ako sme si mysleli aj my :), až kým sme tam nezašli na výlet. Špania Dolina je totiž bývalá banícka osada, v ktorej sa v minulosti už od 11. storočia ťažila medená (medeno-strieborná) ruda. Nachádza sa v krásnom horskom prostredí s nádhernými výhľadmi.

Po príchode do obce sme sa ocitli priamo v jej centre na “námestí”, kde je aj hlavné parkovisko. Odtiaľ sme sa po založení mladšieho synčeka do “Riša” vybrali na prehliadku náučného chodníka. Tento na konci námestia pokračuje ulicou okolo rôznych historických budov miernym stúpaním cez les až na vrchol haldy nachádzajúcej sa priamo nad obcou, čo je vlastne umelý kopec z odpadu z vyťaženej rudy. Je odtiaľto ozaj nádherný výhľad na celú obec a lesy okolo nej.

Po malej prestávke sme pokračovali ďalej, až kým sme sa podvečer nevrátili späť k autu. Celý tento chodník je v podstate okruh okolo obce. Cestou je umiestnených veľa informačných tabúľ s ozaj zaujímavými historickými údajmi najmä o spôsoboch ťažby rudy, hĺbení štôlní a iných banských záležitostiach. Dozvedeli sme sa veci, o ktorých sme predtým ani len netušili. Okrem krásnej prechádzky sme tak získali aj kopec nových poznatkov, ktoré sme už medzičasom aj tak zabudli 🙂

Čo sa nám páčilo/nepáčilo

  • krásne výhľady
  • zaujímavá história
  • miestami chýbajúce značenie

Galéria


Mapa


Pridaj komentár