Možno sa to niekomu až zle číta, ale áno, Slovensko je skutočne športovou veľmocou. Slovenská republika je krajinou, ktorá v jednom konkrétnom odvetví kraľuje zvyšku sveta a každoročne prináša medaily z európskych alebo svetových šampionátov, prípadne z Olympijských hier. Športovci znalci už zrejme vedia, o čom bude reč v tomto článku. Áno, hlavnou témou najbližších chvíľ bude rýchlostná kanoistika.

Rýchlostnej kanoistike sa ľudovo hovorí aj zápolenie na divokej vode. Asi netreba bližšie vysvetľovať, prečo sa spomína divoká voda. Jednoducho, preplávať bez chýb a v rýchlosti konkrétnymi brankárkami tak, aby ste uspeli, ešte k tomu, keď vás nadnášajú vlny a rôzne druhy nepríjemných protiprúdov, je samo o sebe naozaj náročnou úlohou. A Slováci sú v tom preborníci. Či už hovoríme kajaku alebo o kanoe, mená ako Michal Martikán, Elena Kaliská, Jana Dukátova, bratranci Škantárovci či Peter Hochschorner a jeho brat Pavol Hochshorner, sú známe každému slovenskému športovému priaznivcovi.

https://www.youtube.com/embed/Eqru0Gjd368

Na Slovensku sú na kanoistiku vytvorené kvalitné podmienky, či už sa bavíme o Bratislave alebo o Liptovskom Mikuláši, kde sa väčšina slovenských reprezentantov pripravuje, podmienky sú výborné. Okrem toho, dobre sa dá pripraviť aj v Českej republike, kde sa taktiež tomuto odvetviu poctivo venujú. Ono, konkurencia sa skoro v každom športovom odvetví rok čo rok vyrovnáva a tí, ktorí boli dlhodobo najlepší, to majú náročné, pretože každý ích chce predbehnúť a zosadiť z pomyselného tróna, preto v tomto období už ani Slovensko nie je v kanoistike takým fenoménom ako kedysi, ale keď sa ohliadneme na posledné dve dekády, zistíme, že Slovenská republika je v kanoistike zapísaná zlatými písmenami.

Potom prichádza otázka, prečo nie sú Slováci takí úspešní aj v iných športoch. V odvetviach, ktoré sú, povedzme to tak, populárnejšie. Napríklad hokej a futbal. Práve na tieto športy sa aj na Slovensku najviac robia športové tipy. Ľudia každodenne sledujú zápolenie v Anglicku, v Španielsku, v Nemecku, v Taliansku či vo Francúzsku. Zaujímajú ich najväčšie hviezdy, samotné zápasy, prekvapenia aj zmeny zápasových kurzov. Slovenská liga je veľmi málo sledovaná, pričom národný tím patrí k tomu lepšiemu, čo Európa ponúka, ale stále to nie je také úspešné ako v kanoistike. A zrejme ani nebude.

Možno sa pýtate, prečo je tomu tak. Odpoveď je možno prostejšia, ako by sa mohlo zdať. Vo futbale je jednoducho väčšia konkurencia a zapája sa doňho viac ľudí, a teda, v krajinách ako Nemecko či Taliansko, ktoré majú ďaleko viacej obyvateľov ako Slovensko, je omnoho väčšia šanca, že sa nájde 11 naozaj talentovaných a šikovných futbalistov, ktorí budú úspešní v domácej aj v zahraničnej konkurencii. A predsa len, tam ide dosť o tímové poňatie športu, pričom v kanoistike je to častokrát o jednotlivcovi, prípadne o dvojici, ktorá musí spoločne fungovať. Faktorov, ktoré sú brané do úvahy je veľmi veľa a keby ich máme všetky vymenovať, zrejme by sme tu boli do zajtra. Nateraz môže byť Slovensko spokojné s tým, že mu prím patrí aspoň v jednom olympijskom odvetví. I keď, je otázne, dokedy bude kanoistika súčasťou olympijského turnaja, pretože sa objavili správy, že zoznam športov na OH by mal prejsť jemnou aktualizáciou. 

Pridaj komentár