Na výlety s úsmevom. Čo by vám nemalo chýbať v cestovnej lekárničke

Rodinné výlety znamenajú okamihy radosti zo spoločne stráveného času, sú plné zábavy a nových zážitkov. Niekedy však aj počas výletov a dovoleniek nastanú komplikácie, ktoré vedia vaše plány riadne nabúrať. Predovšetkým zdravotné problémy sú počas dovoleniek veľmi nepríjemnou, ale častou záležitosťou. Nedajte si rodinný výlet pokaziť a zoberte si so sebou na každú dovolenku cestovnú lekárničku.

Cestovná lekárnička nielen ako prvá pomoc

Viete, že veľká časť ľudí si na dovolenky nezbalí vôbec žiadne lieky? Spoliehajú sa na to, že v prípade potreby si ich zakúpia na mieste. Samozrejme, že v každej krajine nájdete lekárne. Problematické však býva sa dopátrať k miestnemu názvu lieku, ktorý práve potrebujete. Preto musíte zisťovať zloženie lieku a hľadať lekáreň, v ktorej ho predávajú. Dôležité je tiež vedieť, že v turistických destináciách sa snažia na turistoch počas sezóny zarobiť. Znamená to, že lieky môžu byť aj dvojnásobne drahšie ako na Slovensku. Naša rada znie – zamerajte sa na balenie, urobte si pár dní pred vycestovaní zoznam vecí a postupujte podľa neho. Proces balenia na dovolenky a výlety býva predovšetkým pre rodiny s deťmi zdĺhavý až úmorný proces. Počas balenia skoro vždy niečo zabudnete napriek vytvorenému zoznamu a následne musíte behať ihneď po príchode do cieľovej destinácie po obchodoch. Zabudnúť si zubnú kefku nie je problém. Väčší problém je, keď si zabudnete zbaliť lieky, ktoré pravidelne užívate. Lekárnička na výlety by mala v prvom rade obsahovať tieto lieky. V zahraničí by ste mohli mať problém s ich nákupom resp. by ste museli vyhľadať lekára a lieky by sa vám značne predražili. Čo všetko okrem liekov, ktoré pravidelne užívate by ste mali mať v cestovnej lekárničke sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Praktická cestovná lekárnička

Črevné problémy

Počas letnej dovolenky sa ľudia najčastejšie trápia s črevnými problémami. V lekárničke na cesty by vám preto nemali chýbať lieky na horúčku, proti hnačke a na zastavenie vracania. Črevné problémy v zahraničí bývajú vyvolané zmenou klímy, stravy a niekedy aj prejedaním sa. Malé deti vo veľkom kolektíve si priam predávajú rôzne vírusy, ktoré taktiež vyvolávajú hnačky a horúčku. U dospelých sú črevné problémy často výsledkom nadmernej konzumácie alkoholu. Našťastie ide vo väčšine prípadoch o zdravotné problémy, ktoré vďaka liekom a odpočinku zvládnete prekonať za jeden až dva dni. Nevoľnosť a zvracanie vás môže postihnúť aj počas cesty na dovolenku, a preto nezabudnite do lekárničky pribaliť lieky proti cestovnej nevoľnosti.

Kašeľ, nádcha a bolesti v hrdle

Na slnku vyše 30 stupňov a na izbe klimatizácia pustená naplno. Alebo horúce počasie a studené nápoje. Klimatizácia a bezhlavé pitie nápojov plných ľadu majú za následok zapálené hrdlo, kašľanie alebo smrkanie. Veľmi často sa tieto prejavy nachladnutia objavia počas noci, kedy vás zachráni vaša cestovná lekárnička obsahujúca nosný sprej, tabletky na cmúľanie a lieky proti horúčke či bolesti. Veľa ľudí si so sebou zabudne vziať teplomer, ale vy k nim iste nepatríte, tak si jeden rýchlo hoďte do lekárničky. Myslite tiež na lieky pre deti, ktoré nemôžu užívať silné medikamenty. Na škodu nie je ani návšteva lekára pred odchodom, ktorého môžete požiadať o predpísanie širokospektrálnych antibiotík.

Alergie a drobné poranenia

Celý deň na slniečku alebo prechádzka po lese v prachu môžu vyvolať rôzne alergie. Alergie sa prejavujú kožnými vyrážkami, ale tiež začervenanými očami alebo kýchaním. Pomôžu vám antialergické kvapky do očí, krémy a tablety proti alergii. Alergiu môže vyvolať aj uštipnutie hmyzom. Nezabudnite si do kufra pribaliť repelent. Aby ste predišli slnečnej alergii, kúpte si pred odchodom na dovolenku opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom a chladivý krém na prípadne spáleniny. Každý rodič vie, že malé deti sa pri hraní alebo behaní často zrania. Na drobné odreniny by vám v lekárničke nemala chýbať dezinfekciadetské náplasti či obväzy.

Pridaj komentár