Spánok je pre malé deti ešte dôležitejší, ako pre dospelých a preto by sme im mali dopriať nielen kvalitu, ale aj pohodlie. Počas neho dieťa načerpáva všetku potrebnú energiu, silu a telo postupne rastie, preto je výber detského matraca veľmi dôležitou záležitosťou.

Aké sú podmienky výberu?

Ak ste si doteraz mysleli, že kúpa detského matraca je rovnaká, ako toho pre dospelých, tak ste sa mýlili. Pri výbere treba zohľadniť úplne iné kritériá, pretože to, čo môže vyhovovať vám nemusí vyhovovať ratolesti. Rovnako ich treba zohľadniť aj v rôznych vekových obdobiach dieťaťa, pretože matrace pre deti musia byť v prvom rade dobrou oporou chrbtice a zabezpečovať musia aj jeho stabilitu. Vo všeobecnosti platí niekoľko zásad, ktorými by sme sa pri kúpe detského matraca do postieľky mali riadiť.

V prípade novorodencov sú vhodné najmä tvrdšie výrobky, za najoptimálnejšie sa podľa odborníkov považujú tie s druhým stupňom tvrdosti. Veľmi dôležitá je aj priedušnosť zaisťujúca stálosť prirodzenej telesnej teploty. Vďaka dobrému výberu sa nebude dieťatko prehrievať, čo spôsobuje nadmerné potenie. Veľmi veľa moderných matracov už obsahuje vzduchové kanáliky, čím je zabezpečené výborné odvetrávanie.

Čo sa týka rozmerov, aj tie treba prispôsobiť presne podľa rámu postieľky. Väčšina ľudí kupuje matrac rovno spolu s postieľkou, čím si celú vec uľahčia. Matrac totiž musí do rámu dokonale zapadnúť, prípadné medzery by mohli byť pre bábätko dokonca nebezpečné. Spomenúť v neposlednom rade treba aj bezpečnosť samotného výrobku a preto odporúčame kupovať len certifikované produkty, pri ktorých vám dá predajca aj doklad o jeho pôvode. Najlepšími detskými matracmi sú tie, pri výrobe ktorých neboli použité žiadne lepidlá, preto si najprv overte zloženie.

A čo samotný materiál?

Rovnako, ako v prípade matracov pre dospelých, aj tu je na výber niekoľko materiálov. K dispozícii sú molitanové, pružinové alebo polyuretánové. Medzi najobľúbenejšie výrobky tohto druhu patrí napríklad kokosová doska, ktorá má výborné ortopedické vlastnosti. Počas spánku sa dokáže najlepšie prispôsobiť chrbtici pohánkový matrac, no ľudia preferujú aj sendvičové. Ak plánujete kupovať matrac pre dieťa mladšie ako dvanásť rokov, určite nekupujte pamäťovú penu. Jej nevýhodou je, že môže deformovať chrbticu, čo môže o pár rokov dieťaťu spôsobovať problémy. Detské matrace sú z hľadiska náročnosti podobné, ako matrace pre seniorov, ktoré treba tak isto prispôsobiť konkrétnej osobe. Pri výbere si dajte záležať nielen na cene, ale aj jeho vlastnostiach.

Pridaj komentár